Obří transakce: Vodafone dostane od Verizonu 130 miliard dolarů

New York – Britská Vodafone Group prodá 45procentní podíl v podniku Verizon Wireless svému partnerovi – americké společnosti Verizon Communications. Cena podniku je 130 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Jedná se o třetí největší podnikovou akvizici v historii. Pro Vodafone znamená dohoda úplný odchod z amerického trhu. Verizon Wireless je největším americkým operátorem.

Verizon chtěl koupit zbylý podíl ve Verizon Wireless již řadu let, obě firmy se ale dosud nikdy nebyly schopny dohodnout na ceně ani dalších aspektech.

Podle nynějších podmínek dohody Vodafone získá v hotovosti 58,9 miliardy dolarů a dalších 60,2 miliardy v akciích Verizonu. Zbývajících 11 miliard dolarů získá podle Reuters z blíže neupřesněné menší transakce.

  • Vodafone v posledních 20 letech silně rostl díky masivním akvizicím a dostal svoji značku do více než 30 zemí v Evropě, Africe a Indii.
  • V roce 2005 vstoupila firma i do České republiky, kde má nyní 3,4 milionu zákazníků.

Vodafone se nyní chystá investovat do rozvoje podniku

„Tato transakce umožní Vodafonu výrazněji se věnovat posílení pozice lídra v oblasti mobilních komunikací a jednotným komunikačním službám pro spotřebitele a podniky – a to jak na rozvinutých, tak i rozvíjejících se trzích,“ prohlásil předseda Vodafone Group Gerard Kleisterlee.

Společnost plánuje v příštích třech letech investovat do zlepšení své mobilní a širokopásmové sítě šest miliard liber (181,5 miliardy korun). Chce zároveň snížit svůj dluh. Transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Verizon Wireless je se 100 miliony zákazníků největším mobilním operátorem v USA. Obě společnosti jej vytvořily v roce 1999. Podnik má zhruba 100 milionů zákazníků. Verizon Communications má již nyní nad společným podnikem provozní kontrolu, takže se nepředpokládá, že by transakce znamenala nějaké výraznější změny pro zákazníky.

Kleisterlee už minulý měsíc uvedl, že firma bude vážně uvažovat o jakémkoli návrhu na odkup podílu ve Verizon Wireless, pokud bude považovat nabídnutou cenu za dostatečnou.