Na sběratelské vášni se dá i vydělat

Praha - V Česku je asi čtvrt milionu sběratelů. Sbírají se cukry, krabičky od sirek nebo třeba sáčky na zvracení. Posedlost mít kompletní sbírku v podstatě čekohokoli ale může mít i zcela prozaické motivy. Na sběratelství se totiž dá i vydělat. Třeba poštovní známka se dá pořídit za pár korun. Sběratelé ale na ní mohou vydělat i desítky tisíc. Stejně může během let znásobit svoji cenu třeba investiční mince. V Praze teď probíhá největší setkání sběratelů střední a východní Evropy.

Zatímco některé sbírky slouží jejich majitelům spíš pro radost, na některých se dá i slušně vydělat. Příkladem jsou třeba mince. Dají se sbírat mince investiční, pamětní nebo třeba historické. Například cena nejběžnějšího svatováclavského dukátu se pohybuje od 5 do 7 tisíc korun, vzácnější ročníky se mohou vyšplhat na 20 tisíc a nejvzácnější i na stovky tisíc. Investice je to ale riziková. Když se při vykopávkách objeví nové kusy, cena hned padá. U investičních mincí zase záleží na kurzu zlata.

Zákonem nabídky a poptávky se řídí i cena známek. Rozhodně tu neplatí čím starší, tím dražší. Vydělat se dá spíš na kazu či vzácné vadě. Právě nejrůznější sběratelské kousky jsou teď k vidění i v Praze.

Veletrh Sběratel 2013

Mince Big PhilNejvětší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě se koná na výstavišti v pražských Letňanech. Ode dneška do soboty (5. - 7. září) je tady přitom k vidění největší evropská mince z ryzího zlata. Přezdívá se jí Big Phil, váží 31,1 kilogramu, což je přesně 1 000 uncí.

Minci vyrazili v roce 2004 v Rakousku, její tehdejší nominální hodnota byla 100 tisíc eur. Za méně než deset let ale svou hodnotu mince více než zdesetinásobila. Teď stojí asi 1,1 milionu eur.

Kromě obří mince je v Letňanech k vidění i mnoho jiného, dají se tu nakoupit známky, pohlednice, minerály, staré reklamy a další sběratelské kousky od 260 vystavovatelů z 35 zemí.


Video Události o sběratelském veletrhu
video

Události o sběratelském veletrhu