Zdravotnické odbory: České lázně potřebují léčebnou kúru

Praha – České lázně mají velké existenční problémy, varovala šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková po společném jednání s pojišťovnami, zástupci lázní i ministerstva zdravotnictví. Lázním totiž klesly příjmy od pojišťoven, počty léčených, počty zaměstnanců i jejich platy. Příčinou je podle odborářů nový indikační seznam, který lázeňskou péči omezil. Svá data chtějí předložit ministru zdravotnictví v demisi Martinu Holcátovi na schůzce 17. září.

Z analýz zdravotnických odborů vyplývá, že lázně se dostávají do kritické finanční situace, hrozí propouštění zaměstnanců, omezování péče, a někde dokonce i krach lázní. Odboráři proto uspořádali schůzku, na které si měli s jednotlivými stranami porovnat aktuální čísla, a získat tak reálný pohled na situaci v lázeňství.

Za hlavní kámen úrazu považují odbory indikační seznam, a proto žádají jeho změnu. Indikační seznam omezil počty nemocí, u nichž se hradí lázeňský pobyt ze zdravotního pojištění, a zkrátil dobu pobytu v lázních. Pro lázně to podle šéfky odborů ve zdravotnictví Dagmar Žitníkové znamená půlmiliardový propad příjmů.

„V indikačním seznamu se stala obrovská chyba, a to zejména u léčby chronicky nemocných pacientů, kterým je lázeňská péče ordinována maximálně jednou za dva roky, což je pro ně nedostačující. Samy zdravotní pojišťovny vidí, že by tuto péči měli mít častěji,“ prohlásil zástupce zdravotnických odborů Martin Vacek.

„Již jednou jsme vyzvali lékaře i revizní lékaře, aby více předepisovali lázně v případech, kdy lázeňská péče může pomoci,“ ujistila mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.


Dalším problémem, který pacientům zhoršuje dostupnost lázní, je podle Vacka přístup lékařů, zejména těch praktických. „Byrokratický systém, který je na tuto péči navázán, je od toho odrazuje,“ uvedl po jednání Vacek a dodal, že existenci tohoto problému uznali i zástupci ministerstva. To do budoucna plánuje zlepšit informovanost lékařů a sjednotit administrativní postupy.

Video Situace v lázních tématem Událostí
video

Situace v lázních tématem Událostí

Situace v lázních tématem Událostí

09.09.2013 U

Brífink odborů o situaci v lázeňství

Postup při předepisování lázeňské péče by se podle Vacka měl individualizovat tak, aby se napříště zohlednil zdravotní stav konkrétního pacienta. Odboráři zároveň vyzvali pacienty, aby se nebáli, pokud mají na lázně nárok, u svého lékaře o poukaz žádat. Jak podotkla Žitníková, udělají něco pro své zdraví i pro záchranu lázní a jejich zaměstnanců.

Počet pacientů klesl o 50 procent, tvrdí odbory

Zatímco v roce 2009 dostaly lázně od zdravotních pojišťoven 3,2 miliardy, letos očekávají jen 1,4 miliardy korun. Počty léčených ve stejném období klesly ze 122 000 na letos očekávaných 54 000. Podle odborářů tedy počty pojištěnců v lázeňské péči oproti rokům 2011 a 2012 klesly o 50 procent.

Ačkoliv se zdravotní pojišťovny dohodly s lázněmi na úhradách na příští rok (budou jim platit stejně jako letos), podle Žitníkové to neřeší ekonomické ohrožení lázní. Platba za jednoho pacienta zůstává, indikační seznam ale počty pacientů sníží, takže celkové příjmy se opět propadnou. Výpad příjmů se lázně snaží kompenzovat například tím, že více lákají samoplátce.

Odbory navíc upozornily na pokles počtu zaměstnanců v sektoru lázeňské péče. Za poslední dva roky se snížil o 9 procent – z 10 000 v roce 2011 na zhruba 8 500 v roce letošním. Odbory varovaly, že s poklesem počtu pacientů bude propouštění dále pokračovat. Propouštění by prý bylo ještě větší, kdyby zaměstnanci nepřistoupili na to, že dostávají 60 procent platu a nemají žádné benefity.