Volební daňové menu: Vyšší odvody pro bohaté a úlevy pro důchodce

Praha – Kolik budeme po volbách odvádět státu? Odpověď na stěžejní otázku každé předvolební kampaně pomalu dostává konkrétnější obrysy. Levicové strany chtějí, aby lidé v zájmu solidarity platili podle toho, kolik vydělají – ti s vyššími příjmy by tedy měli platit víc. ODS a TOP 09 ale změny odmítají, mimo jiné kvůli zachování daňové stability. Neshoda tradičně panuje i v otázce stropů u odvodů na zdravotní pojištění. Naopak daňové slevy pro pracující důchodce budou pravděpodobně obnoveny.

Hlavním tématem předvolebních kampaní jsou vždy peníze – strany se na billboardech předhánějí v tom, kdo nabídne lidem víc. Tahákem levice pro nadcházející volby má být spravedlivější zdanění platů. „Navrhujeme dvě pásma. Pokud jde o výši zdanění z hrubé mzdy, tak by to bylo 20 procent a 30 procent pro příjmy vyšší než 100 tisíc měsíčně,“ říká předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Komunisté, kteří navrhují tři sazby, chtějí lidi s vysokými příjmy zdanit ještě víc. Podle jejich návrhu by ti, co si vydělají přes milion korun ročně, měli z platu odvádět 32 procent. Ti, co pobírají méně, by pak podle výše platu odváděli buď 19, nebo 25 procent.

Více daňových pásem prosazují i lidovci, kteří se inspirují Německem. K návrhu na zvýšení daně z příjmu se přidává i Strana práv občanů ZEMANOVCI, která zase vychází z příkladu severských zemí. Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš považuje progresivní zdanění za solidární. „Jen tak můžeme dosáhnout toho, že daně budou spravedlivé,“ domnívá se Kruliš. Stejně zdůvodňuje vyšší počet daňových pásem i Hnutí ANO.

Zelení by rádi zlevnili práci

Bývalé vládní strany ODS a TOP 09 jdou do voleb s tím, že s daněmi by se hýbat nemělo. Právě časté změny v daňové oblasti kritizuje i řada ekonomů. Na stejné úrovni chce daně nechat i hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury.

Svůj plán představila také Strana zelených. Ta by ráda snížila zdanění práce. „Chceme to kompenzovat zvýšením majetkových a ekologických daní,“ navrhuje předseda strany Ondřej Liška.

Video Volební daňové menu
video

Volební daňové menu

Volební daňové menu

09.09.2013 U

Politické strany představily další lídry

Změny se zřejmě nevyhnou ani živnostníkům – zatímco pravicové strany a hnutí ANO jim slibují omezení byrokracie, ČSSD hodlá prosadit registrační pokladny. Jestli chystá i navýšení odvodů na pojistné a úpravu výdajových paušálů, však strana zatím neupřesnila.

Po volbách by si mohli polepšit důchodci, kteří si přivydělávají. Všechny sledované strany tvrdí, že jsou pro obnovení daňových slev.

Strop na pojištění: Obnovit, či zrušit?

Dalším tématem se může stát i maximální částka, kterou pracující odvádí na zdravotním pojištění – ještě vloni to bylo zhruba 245 tisíc korun ročně pro lidi s příjmy nad 150 tisíc měsíčně. Pro období 2013 až 2015 ale tento strop dočasně zrušila Nečasova vláda. A zatímco hnutí ANO i KDU-ČSL by stropy zavedly znovu, levice je odhodlána limit odstranit trvale.

Co se týče majetkových daní, pro jejich zvýšení se zatím vyslovili jen komunisté. ČSSD zatím o změně daně z nemovitosti nemluví. Většina dalších stran je přitom proti jejímu zvýšení.