Apple představil levnější, barevný iPhone 5C i novinku 5S

San Francisco - Firma Apple představila nové chytré mobilní telefony iPhone, které nahradí dosavadní model iPhone 5. Jedním z nich je levnější model s názvem iPhone 5C. Zařízení má plastový kryt dostupný v různých barvách. Jde o výraznou změnu oproti dosavadnímu designu populárních telefonů, které byly dosud dostupné jen v černé nebo bílé barvě. Společnost uvedla taky vylepšený model své páté mobilní řady - iPhone 5S. 

iPhone 5C s pamětí 16 GB bude v USA stát se smlouvou na dva roky 99 dolarů (zhruba 1 900 korun). Barevný telefon má displej s úhlopříčkou čtyři palce (zhruba deset centimetrů) a fotoaparát s rozlišením osm megapixelů. 

Nástupce posledního modelu iPhone 5 s názvem iPhone 5S bude dostupný kromě „vesmírně šedé“ také ve zlaté a stříbrné barvě. Zároveň má dokonalejší čip a nově snímač některých biometrických údajů, který má zlepšit bezpečnost operací na telefonu. 5S je prvním chytrým telefonem s 64bitovým čipem, uvedl web cbsnews.com. Podle viceprezidenta společnosti Phila Schillera je procesor u iPhone 5S čtyřicetkrát rychlejší než první iPhone.

Bezpečnější platby přes telefon?

Další výrazná novinka se týká bezpečnosti. Jde o senzor snímající otisk prstů. Technologie, kterou Apple nazývá Touch ID, se nachází se v ústředním tlačítku „home“ ve spodní části telefonu a slouží k přístupu do telefonu a k platbám přes telefon. Podle některých analytiků by Touch ID mohlo představovat začátek revoluce v platbách přes mobilní telefony a pro Apple představovat nový zdroj příjmů.

Oba nové modely se začnou prodávat 20. září v USA, Austrálii, Kanadě, Francii, Japonsku, Singapuru, Británii a v Číně.

Investory ale novinky neohromily. Akcie Applu během představování nových modelů v sídle společnosti v Kalifornii klesly a cena se snížila o více než tři dolary na 503,10 dolaru za akcii. V Cupertinu, které je součástí Silicon Valey, proběhlo i představení nového operačního systému iOS 7.

Apple v poslední době ztrácí podíl na trhu s tablety i chytrými telefony, kde čím dál více zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. V letošním druhém čtvrtletí se podíl Applu na trhu s chytrými telefony podle výzkumné firmy IDC snížil na 13,2 procenta z 16,6 procenta před rokem. Na trhu s tablety klesl podíl firmy ještě výrazněji, a to na 32 procent z 60 procent před rokem.

Video Nové mobily od Applu
video

Nové mobily od Applu

Je to už skoro rok, co Apple nepředstavil žádnou novou verzi ani svých tabletů iPad a telefonů iPhone. Spekuluje se o nových chystaných „chytrých“ hodinkách iWatch. Ty však firma nejspíše představí až v příštím roce.