Krach Lehman Brothers - 5 let od ekonomického infarktu

Washington - Před pěti lety zbankrotovala americká investiční banka Lehman Brothers, vypukla tak nejhorší ekonomická krize za posledních 60 let. Ekonomika byla tehdy jako zhuntovaná vystresovaná dáma, finanční systém měl za léta rozhazování ucpané žíly a pád Lehman Brothers znamenal pro světovou ekonomiku infarkt. Až pád této banky ukázal, jak moc má ekonomika zdevastované zdraví.

Před pěti lety byla Lehman Brothers podle tržní hodnoty čtvrtou největší investiční bankou ve Spojených státech. Ještě na počátku roku 2008 byla banka jednou z pěti, které tvořily jádro newyorské Wall Street. Kolaps Lehman Brothers ale znamenal pohromu. Zcela zamrzly úvěrové trhy, následovalo období plné bankrotů a krachů a propady akciových trhů. 

Už během roku 2007 začala banka ztrácet na tržní hodnotě a její akcie klesaly o desítky procent. V září 2008 se ocitla banka na dně. Několik dní se jednalo o tom, jak Lehman Brothers zachránit. V newyorské pobočce Fedu o tom rokovali představitelé státních institucí s šéfy největších bank. Na rozdíl ale třeba od hypotečních agentur Fannie Mae a Freddie Mac, kterým stát pomocnou ruku nabídl jen několik dní předtím, do Lehman Brothers americká vláda další peníze daňových poplatníků pumpovat odmítla.

Banka měla v účetnictví špatné realitní úvěry za zhruba 60 miliard dolarů. Snaha najít kupce bance nevyšla a po 158 letech od založení se rozhodla snahu o svou záchranu vzdát - 15. září 2008 banka požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Pád Lehman Brothers byl největším bankrotem v dějinách Spojených států.


Koncem září tehdejší prezident George Bush prohlásil, že USA jsou uprostřed vážné finanční krize. V USA zkrachovalo od jejího počátku celkem 473 bank. Byla to největší vlna bankovních bankrotů od krize hypotečních spořitelen na přelomu 80. a 90. let. Vláda i centrální banka (Fed) přijaly řadu razantních opatření, které měly americkou ekonomiku zachránit. Do ekonomiky pumpovaly stovky miliard dolarů. 

Kolaps Lehman Brother se stal symbolem finanční krize, ovšem nebyl jeho příčinou. Jedním z důvodů vypuknutí vleklé ekonomické recese byly nesplácené hypotéky. Banky příliš dlouho nabízely nízké úrokové sazby. Lidé si tedy půjčovali a půjčovali. A nikdo se příliš nezabýval tím, zda budou klienti vůbec schopní úvěry splácet. Pak ale bublina praskla a lidé zjistili, že si nabrali úvěry, které nejsou schopni platit. 

Počet nesplácených hypoték v USA se už na jaře 2007 dostal na nový rekord a desítky poskytovatelů úvěrů zkrachovaly. A protože trh amerických hypoték je díky převádění hypotečních úvěrů na obchodovatelné cenné papíry těsně propojen s finančními trhy v USA i v dalších zemích, vypukla panika. 

Za pád Lehman Brothers mohly riskantní obchody s cennými papíry, jejichž cena se odvíjela právě od hodnoty podřadných hypoték. Když vyšlo najevo, že tato aktiva jsou bezcenná, šla banka, ke dnu. Od jara 2008 do bankrotu Lehman Brothers ztratila na tržní hodnotě přes 40 miliard dolarů, akcie klesly o 80 procent. 

Od vypuknutí vrcholné fáze globální finanční krize před pěti lety prošly velké americké a světové investiční banky, které krizí utrpěly nejvíc, zásadní proměnou. Na místa dřívějších gigantů nastoupily lépe řízené společnosti v čele s americkou JPMorgan a britskou HSBC. Po „velké recesi“ se také změnil poměr sil v globální ekonomice. Zatímco Spojené státy a zejména eurozóna spolu se střední a východní Evropou patřily mezi poražené, z krize vítězně vyšly Asie v čele s Čínou a Jižní Amerika.