Nové tarify pomohly, české mobilní volání už nepatří k nejdražším

Praha – Česko už nepatří v cenách mobilního volání mezi nejdražší země – díky zlevněným neomezeným tarifům se letos z posledních příček posunulo k průměru zemí OECD. Vyplývá to z analýzy společnosti Strategy Analytics, kterou zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Ve všech spotřebních koších se pozice České republiky podle ČTÚ pohybuje okolo průměru srovnávaných zemí či v první, tedy levnější polovině těchto zemí. Měřeno podle parity kupní síly jsou nicméně výsledky ČR o několik pozic horší. I tam se však relativní postavení tarifů tuzemských operátorů zlepšilo.

„Celkově tak letošní změny ve struktuře a parametrech maloobchodních služeb přinesly koncovým uživatelům jednoznačný přínos v podobě nižších cen u všech srovnávaných spotřebních košů,“ podotkl předseda ČTÚ Jaromír Novák. Právě vysoké ceny volání ještě v minulém roce kritizovali zákazníci a následně i politici.

Na nových tarifech vydělali ti, co volají nejvíc

Posun v žebříčcích se projevil zejména u často volajících zákazníků. U koše se spotřebou 900 hovorů měsíčně Česko poskočilo z 27. na 11. místo. Z evropských zemí tak překonalo například Lucembursko, Slovinsko, Slovensko, Německo nebo Irsko. V přepočtu podle parity kupní síly se ČR posunula o deset míst na 20. pozici.

U koše zahrnujícího 300 hovorů se země posunula z 31. na 17. pozici, respektive z 33. na 27. příčku při přepočtu podle parity kupní síly.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Horázný

Operátoři letos na jaře snížili ceny paušálních tarifních programů obsahujících neomezené volání a SMS na polovinu až třetinu předchozích cen. Vedl je k tomu mimo jiné nástup virtuálních operátorů i blížící se možnost příchodu čtvrtého mobilního operátora po aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.