Pozici Adriana Sarbua obsadí CME dvěma lidmi

Hamilton/Praha – Místo Adriana Sarbua budou společnost Central European Media Enterprises (CME) řídit dva lidé – Christoph Mainusch a Michael Del Nin. Dosavadní prezident a generální ředitel mediálního holdingu, který v tuzemsku vlastní televizní kanály skupiny Nova, na funkci rezignoval v srpnu. Jak už firma dříve uvedla, Sarbu zůstane zaměstnancem CME až do 1. ledna 2014.

Srpnový odchod Sarbua byl překvapením vzhledem k dřívějším informacím o tom, že by měl na základě prodlouženého kontraktu zůstat v čele CME až do prosince 2016. Manažer pocházející z Rumunska nyní bude se společností CME nadále spolupracovat na tvorbě televizního obsahu.

„Domníváme se, že změna na postu generálního ředitele nepřinese významné změny ve směřování firmy. Změna cenové politiky a restrukturalizace firmy byly iniciovány za podpory největšího akcionáře Time Warner, a budou tak podle nás pokračovat i s novým ředitelem,“ komentoval změny již dříve analytik J&T Banky Pavel Ryska.

Ryska zároveň poznamenal, že působení Adriana Sarbua bylo spojeno s komplikovaným obdobím v historii firmy – například jeho časté prodeje akcií CME vnímali investoři negativně.

Christoph Mainusch na podobné pozici působil v různých mediálních společnostech celkem 16 let. Vysoké posty zastával například ve společnosti Alpha Media Group v Řecku nebo ve společnosti RTL Televizija v Chorvatsku.

Michael Del Nin od října 2009 působil jako ředitel CME. Má za sebou i působení v americké společnosti Time Warner, kde měl na starosti mimo jiné globální strategii firmy. Právě Time Warner teď v CME vlastní téměř poloviční podíl a netají se snahou CME ovládnout.


Firma potvrdila, že bude dál pokračovat v nastavené strategii, včetně zvýšení cen reklamy a zavedení distribučních poplatků. „Představenstvo nadále podporuje cenovou strategii, kterou jsme nastavili v Čechách, a na tom se nic nemění,“ uvedlo oddělení pro vztahy s investory. Obchodní politika pro rok 2014 zatím nebyla oznámena.

Podle analytika bude nyní pro trh důležité, zda post generálního ředitele obsadí manažer ze skupiny Time Warner. „Trh by informaci vnímal jako potvrzení zájmu Time Warner o CME a mohl by reagovat pozitivně,“ očekává Ryska.

Logo společnosti CMESoučástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a české verze hudební stanice MTV.

Společnost CME vedle České republiky provozuje televizní stanice také na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku. S akciemi CME se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze.


Platy manažerů

Christoph Mainusch a Michael Del Nin budou podle agentury Reuters každý pobírat základní roční plat 800 000 dolarů (15,7 milionu korun). Předchůdce Sarbu si vyjednal roční plat 1,8 milionu dolarů a bonusy a nyní má nárok na odstupné 5,4 milionu dolarů.