Samaras vidí světlo na konci tunelu: Řecko zpátky na kolejích

Brusel – Řecký premiér Antonis Samaras je co se týče ekonomiky optimistický, podle něj je „Řecko zpátky na kolejích“ a v některých ohledech si vede dokonce lépe, než si dalo za cíl. Samaras dnes jednal v Bruselu s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem. Ten připustil, že Řecko je po letech ekonomického propadu konečně na cestě k obnově, zdůraznil však, že je třeba nepolevovat, především se strukturálními reformami a zrychlením privatizace.

Samaras přijel do Bruselu v době, kdy sílí diskuse o možném dalším balíku finanční pomoci pro Řecko. Situaci přitom vidí řecký premiér docela růžově. „Oběti Řeků přinášejí konkrétní výsledky,“ řekl. Odkazoval přitom na to, že míra ekonomické recese je menší, než se předpovídalo. Jeho země tak prý směřuje k přebytku primárního rozpočtu. Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl přebytek tří miliard eur (77,5 miliardy Kč). „V zásadě provádíme fiskální konsolidaci a strukturální reformy tam, kde jsou nutné,“ dodal řecký premiér. Řecko se proto bude nastoupené cesty držet. 

Šest let a jsme venku z krize, tvrdí Samaras 

Podle Samarase by se Řecko mohlo vzpamatovat z krize už za několik let, řekl to už včera: „Podle většiny odborníků není zapotřebí desítek let nebo celých generací, ale jen šesti let, aby se Řecko dostalo na úroveň hrubého domácího produktu a životní úrovně před krizí.“  

Šéf EK Barroso po dnešním jednání s řeckým premiérem zdůraznil, že je třeba stále snižovat nezaměstnanost. „Například navrhujeme silnější sociální záchranné sítě, třeba podporu lidí, kteří nemají zdravotní pojištění,“ řekl Barroso. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: LEHTIKUVA/Jarno Mela

V příštím víceletém finančním rámci si podle Barrosa Řecko vyjednalo „velmi dobrý balíček“ a bude mít od 1. ledna 2014 vyčleněný dostatek peněz. V čerpání strukturálních fondů se země výrazně zlepšila a nyní je na čtvrté pozici mezi všemi 28 členy unie. 

Šéf euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, Jeroen Dijsselbloem ale nedávno varoval, že řecké finanční problémy příští rok neskončí. Mělo by se prý proto čekat, že Řecko by před návratem na dluhopisové trhy mohlo potřebovat od eurozóny další finanční pomoc. 

Řecko pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a eurozóny potřebuje od roku 2010, kdy předlužená země, které nikdo nechtěl půjčovat, odešla z kapitálových trhů. MMF v červnu odhadl, že Řecku bude v letech 2014 a 2015 chybět téměř 11 miliard eur.