Průkopník chytrých telefonů BlackBerry propustí 40 procent zaměstnanců

Toronto - Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry propustí 4 500 zaměstnanců, což odpovídá zhruba 40 procentům celkové pracovní síly firmy. Společnost současně v dnešním prohlášení oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala obrovskou provozní ztrátu a její výsledky budou horší, než očekávali analytici.

Společnost nadále plánuje zaměřit své úsilí hlavně na podniky a náročné zákazníky. Nabízet bude hardware, software i služby.

Čistá provozní ztráta za tři měsíce do konce srpna má činit 950 milionů až 995 milionů USD (18,1 miliardy až 19 miliard Kč). Očištěná čistá ztráta, tedy bez zahrnutí změny hodnoty zásob a nákladů na restrukturalizaci, se má pohybovat v rozmezí 250 milionů až 265 milionů USD, tedy 47 až 51 centů na akcii. Příjmy mají činit 1,6 miliardy USD, z toho téměř polovina má být z divize služeb.

BlackBerry se původně jmenovala Research In Motion a byla průkopníkem chytrých telefonů. Její přístroje měli v oblibě zejména manažeři. Situace se však rapidně změnila po vstupu firmy Apple na trh s chytrými telefony. Nyní BlackBerry na trhu výrazně zaostává za přístroji iPhone od Applu a za dalšími zařízeními, která využívají operační systém Android společnosti Google.