Pokud nepřispěje stát, není jiná možnost, než Důl Paskov uzavřít

Praha – Generální ředitel OKD a zároveň výkonný ředitel NWR Ján Fabián dal v Otázkách Václava Moravce jasně najevo, že společnost nepočítá s tím, že by těžba v Dole Paskov pokračovala po roce 2014. Společnost není ochotná přistoupit na žádnou jinou variantu, pokud ji nebude spolufinancovat stát. Fabián tak odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, kteří se na sobotní schůzce v Lánech dohodli usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016, ovšem bez přispění státu.

„Při současných cenách uhlí a při očekávané ekonomice Dolu Paskov musíme přijmout rozhodnutí, že do konce roku 2014 musíme Důl Paskov uzavřít,“ zopakoval Fabián v Otázkách Václava Moravce. To je podle něj jediná varianta, na které se představenstvo společnosti OKD, kterou vlastní NWR, shodlo. 

„Jakákoli varianta nad rámec roku 2014 – fungování dolu ve formě sociální těžby, za podpory státu nebo regionálních institucí nebo odborů - může být uskutečněná jen tehdy, když se někdo bude spolupodílet na těžbě,“ dodal Fabián. 

Jenže to právě vláda v demisi nechce. Na úterní schůzce u prezidenta Zemana chce přinést Rusnok na stůl variantu, že by těžba v Dole Paskov pokračovala až do roku 2016. Stát by ale na provoz nedal peníze, pouze by ho podpořil různými opatřeními, například v otázce politiky zaměstnanosti apod. „Na tuto variantu nemůžeme přistoupit z jednoho důvodu, když máte ztrátové podnikání, nemůžete ho uměle natahovat,“ odmítl ale tuto možnost Fabián.

Důl Paskov v číslech:

4 300 Kč - náklady na vytěžení 1t uhlí v Dole Paskov
2 750 Kč - průměrná cena 1t uhlí (1. pol. 2013)
1,5 miliardy korun - roční ztráta Dolu Paskov
1,2 miliardy korun - náklady na uzavření

V Dole Paskov pracuje zhruba 3 000 lidí, přičemž 2 500 je vlastních zaměstnanců OKD a 500 pracuje pro dodavatelské firmy.


Až 1 400 lidí bez práce?

Společnost OKD už vypracovává plán, jak bude vypadat útlum a případné propouštění lidí. To by mělo stát přes miliardu korun. Na technické ukončení těžby v dole by podle Fabiána mělo jít 500 milionů korun, 700 milionů pak chce dát společnost na sociální program.

Až 700 lidí by se podle Fabiána mohlo přesunout na jiné doly OKD v regionu. Jiní zase mají odejít do předčasného důchodu a několik stovek zaměstnanců si OKD ponechá i po roce 2014 přímo na Dole Paskov – ti by měli zajištovat technický útlum.

O práci by i tak ale mohlo přijít 1 200 až 1 400 lidí. Ředitel přitom ujistil, že tito lidé mají už teď jistotu, že dostanou 28 následujících měsíčních platů (16 platů za práci do konce roku 2014 + 12 platů jako odstupné).

Jenže Jaromír Pytlík, šéf hornických odborů, tvrdí něco jiného - podle kolektivní smlouvy prý 12násobné odstupné dostanou pouze zaměstnanci, kteří odpracovali pro společnost 15 let. Ostatní dostanou jen odstupné ve výši 7 měsíčních platů.

NWR plánuje prodat koksovny

Majitel OKD, společnost NWR, chce svou finanční situaci řešit také prodejem Ostravsko-karvinských koksoven OKK. Těžební gigant se jich chce podle Fabiána zbavit do konce letošního roku. Jednání se zájemci jsou ve finální fázi. Součástí smlouvy má být taky závazek odebírat určité množství uhlí od OKD.


Už v úterý by měl o situaci v Dole Paskov jednat s manažery OKD a společností NWR prezident Zeman. Schůzky se budou účastnit i premiér v demisi Jiří Rusnok a odstupující ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

Video Události - OKD trvá na zavření Dolu Paskov
video

Události - OKD trvá na zavření Dolu Paskov

Události - OKD trvá na zavření Dolu Paskov

Ředitel OKD promluvil v Otázkách Václava Moravce

Otázky Václava Moravce