Areva se vyloučení z tendru na dostavbu Temelína brání u soudu

Brno – Francouzská Areva se bude proti svému vyloučení z tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín bránit u soudu. Společnost podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Zároveň žádá o vydání předběžného opatření. ČEZ Arevu z tendru vyloučil, jeho postup přitom posvětil letos v červenci i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Společnost Areva, kterou loni v říjnu ČEZ vyloučil z tendru na dostavbu Temelína, podala ke Krajskému soudu v Brně žalobu a žádost na vydání předběžného opatření. Areva požaduje pozastavení zadávacího řízení anebo zákaz, aby byl s vybranou firmou tender uzavřen.

Francouzská firma se už v minulosti obrátila na antimonopolní úřad i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jeho předseda Petr Rafaj ale odvolání Arevy zamítl.

Ve výběrovém řízení zůstávají česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2 000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025, nové bloky by měly být v provozu 60 let.

Video Rozhovor Davida Borka s analytikem Jiřím Gavorem
video

Rozhovor Davida Borka s analytikem Jiřím Gavorem