Nejfalšovanější americká bankovka bude mít nový kabát, konečně

Washington - Američané se brzy dočkají nové stodolarové bankovky, která bývá s jednodolarovkou často označována za symbol měny. Tamní centrální banka ji má uvolnit do oběhu 8. října, původně se počítalo s jejím zavedením už před více než dvěma lety. Na rozdíl od své předchůdkyně má být lépe chráněná před padělateli. Bude mít řadu nových bezpečnostních prvků, od měnících se barev po vystouplý tisk nebo mikrotisk.

Stodolarovka má přitom pověst nejfalšovanější bankovky. Po světě obíhají miliony padělků, nejvíc jich podle amerických úřadů pochází z jihoamerického Peru. Nové ochranné prvky mají počet padělků omezit. 

Tisk stodolarovky se však prodraží, podle americké centrální banky se náklady zvýší zhruba o čtyři centy. Je to díky moderním technologiím. Zvláštností je třeba barva tisku, když se při otáčení bankovka mění od měděné po zelenou. „Zajímavý je trojrozměrný bezpečností proužek. Má chránit veřejnost před případnými padělky,“ vysvětluje náměstek ředitele Systému federálních rezerv Michael Lambert. 

Na bankovce zůstal portrét exprezidenta Franklina, který je považován za jednoho z otců zakladatelů Ameriky. Novou součástí bankovky se stává část textu Deklarace nezávislosti, napsaná od levého Franklinova ramene k pravému okraji bankovky. Za textem je natištěno brko a inkoust. Modrý bezpečnostní proužek pak prochází téměř středem bankovky. 

Nová stodolarová bankovka
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Manuel Balce Ceneta

Dlouhé porodní bolesti 

Na novou podobu nejvyšší bankovky si ale museli Američané počkat víc než dva roky. Její design představili autoři už v roce 2010. V únoru následujícího roku se pak měla objevit v peněženkách. Jenže při výrobě se potýkali tiskaři s mnoha problémy. „Papír se při tisku přehýbal, a vznikaly tak mezery. Je to dobře vidět, když se bankovka narovná, že tam byla bílá místa, na která se nedostal inkoust,“ říká reportér televize CNBC Eamon Javers. 

S výrobními problémy se stodolarovka potýkala hlavně na konci roku 2010. Tiskárna tehdy vytiskla víc než milion kusů, do oběhu se ale nedostala jediná. „Zatím se neví, kolik bankovek bylo takhle kazových. Podle odhadů šlo až o 30 procent,“ dodal Javers. Poslední změny se na bankovce prováděly v roce 1996. 

Video Nová stodolarová bankovka
video

Nová stodolarová bankovka

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke už v roce 2010 prohlásil, že až budou nové bankovky zavedeny do oběhu, zůstanou ty stávající samozřejmě dál legálním platidlem. „Ti, kdo používají měnu Spojených států, by měli vědět, že nebudou muset vyměňovat staré bankovky za nové,“ slíbil tehdy Bernanke. Podle něj se přitom více dvě třetiny těchto bankovek nacházejí mimo Spojené státy. 

Letos by mělo jít do oběhu zhruba 2,5 miliardy nových stodolarovek. V minulém desetiletí už prošly proměnami i ostatní americké papírovky. Výjimkou je jen jednodolarovka, která zůstává pořád stejná.