Pražský soud se zastal bank, poplatky vracet nemusejí

Praha - Ve sporech klientů a bank o poplatky si finanční domy připsaly další vítězství. Česká spořitelna totiž podle verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 4 nemusí svému zákazníkovi vrátit peníze za správu účtu. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Stejně dopadl i spor klientů s UniCredit bank a Raiffeisenbank. Soud má na dnešní den naplánováno víc než deset podobných jednání. Podle Aktuálně.cz je možné očekávat, že ve všech případech rozhodne ve prospěch bank.

„Soud má zato, že pokud smlouva byla uzavřena, má být i zachována. A takovýto zásah do autonomie vůle není dle soudu přípustný. Poplatek není v rozporu s dobrými mravy,“ rozhodla ve sporu klienta s Českou spořitelnou soudkyně Eliášová. Podobně dopadly i další případy. 

Podle iniciativy Poplatkyzpět.cz, které sdružuje klienty domáhající se vrácení peněz, dnešní rozhodnutí soudu odráží pouze názor jednoho soudce. Z dnešního verdiktu prý proto nelze usuzovat, jak budou jiní soudci rozhodovat o nárocích ostatních klientů.   

Náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek:

„Dnešní rozhodnutí soudu jsou konzistentní s dlouhou řadou rozsudků, které v minulosti bankám přiznaly nárok na poplatek za vedení úvěrového účtu. Jsou tak v souladu s dlouhodobě vyjadřovaným názorem bank, že řádně uzavřené smlouvy platí, a neměly by se zpětně zpochybňovat.“


„S rozhodnutím soudu ani jeho odůvodněním nesouhlasím. Stále se domnívám, že nárok na vrácení neoprávněně účtovaných bankovních poplatků je po právu. V této věci, jakož i v jiných negativně rozhodnutých věcech našich klientů, se obrátíme co nejdříve na Ústavní soud, který bude muset s konečnou platností rozhodnout, zda se český spotřebitel těší stejné ochraně jako spotřebitelé ostatních evropských zemí,“ uvedl advokát iniciativy Petr Toman. 

Prostřednictvím služby Poplatkyzpět.cz se obrátilo na soudy s žalobami o vrácení údajně neoprávněně účtovaných úvěrových poplatků prvních 35 tisíc klientů bank. Další desítky tisíc klientů čekají na zkompletování jejich žalob před podáním na soudy.