Státní dluh na konci září poprvé od devadesátých let klesl

Praha – Ke konci září klesl státní dluh České republiky ve srovnání se začátkem roku o více než 14 miliard korun na 1,654 bilionu korun. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Na každého Čecha tak připadá dluh přes 157 000 korun. Pro období prvních tří čtvrtletí je to podle MF první pokles od devadesátých let minulého století.

Ještě na konci roku 2012 dosahoval státní dluh výše 1,668 bilionu korun. Hlavním faktorem jeho poklesu na 1,654 bilionu byla podle úřadu splátka 59. emise státních dluhopisů v celkové hodnotě 37,6 miliardy korun a snížení hodnoty instrumentů peněžního trhu o 24,1 miliardy korun. Mezi takové nástroje patří například pokladniční poukázky, směnky a jiné instrumenty s krátkou dobou splatnosti.

„Pokles hrubého státního dluhu je konzistentní se snížením plánované hrubé výpůjční potřeby centrální vlády v roce 2013,“ uvedlo ministerstvo. Naráželo tím na rozhodnutí bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který na počátku července oznámil, že letos sníží plánovanou hrubou výpůjční potřebu vlády o 110 až 140 miliard korun na 90,7 až 120,7 miliardy korun (původně bylo plánováno, že si stát půjčí 230,7 miliardy korun).

„Jsem rád, že se stále plní můj původní plán. Díky němu se podařilo zastavit nárůst státního dluhu, ten dokonce poprvé od devadesátých let meziročně poklesne. Umožnily to nejen úspory a snižování deficitu, ale také lepší řízení likvidity státu prostřednictvím Státní pokladny,“ reagoval na informace o posledním vývoji Kalousek.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.