Bloomberg: Telefónica chystá prodej svého podílu v Česku

Madrid - Španělská telekomunikační skupina Telefónica připravuje prodej svého podílu ve své české části Telefónice CR. Uvedly to nejmenované zdroje agentury Bloomberg. Společnost prý chce peníze z prodeje použít k dalším operacím. Telefónica je největší telekomunikační společností v Česku.

Podle agentury Bloomberg španělské Telefónice s přípravou prodeje 69procentního podílu v Télefonice Czech republic pomáhají společnosti Goldman Sachs a Société Générale. Agentura se přitom odvolává hned na tři nejmenované zdroje, které jsou s průběhem tajných jednání obeznámeny. 

Tržní hodnota podílu je zhruba 3,6 miliardy dolarů (67,7 miliardy Kč). Společnost prý chce peníze z prodeje použít k dalšímu posilování.       

Transakce by mohla být atraktivní pro nové hráče na trhu. Stávající mobilní operátoři jako Deutsche Telekom nebo britský Vodafone Group totiž k případnému převzetí pravděpodobně nedostanou souhlas regulátorů.     

Ani zástupci španělské Telefóniky ani představitelé Goldman Sachs a Société Générale nechtějí informaci o prodeji podílu v české společnosti Telefónica komentovat.    

Telefónica je největší telekomunikační společností v Česku. Na konci letošního června měla  v Česku přes 5 milionů zákazníků mobilní sítě a 1,4 milionu lidí u ní má stále pevnou linku.


Společnost Télefonica chce údajně prodejem některých svých divizí snížit horentní zadlužení. Po vlně akvizic minulého desetiletí za 85 miliard dolarů dluh Telefóniky k loňskému 31. prosinci činil 51,3 miliardy eur a stále překračoval hodnotu firmy. 

Již dříve se spekulovalo o tom, že Telefónica chce kromě podílu v české Télefonice prodat svou irskou pobočku. Objevily se i informace, že o odkup české divize má zájem společnost PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. PPF to ale později popřela.

Telefónica ČR na burze

Akcie telekomunikační firmy Telefónica ČR po zprávě o možném prodeji dnes na pražské burze posílily o 6,6 procenta. V okamžiku publikování zprávy agentury Bloomberg se akcie Telefóniky obchodovaly se ztrátou zhruba 0,5 procenta, ale pak vystřelily vzhůru. Uzavíraly na 323 korunách. „Investoři zřejmě začali spekulovat na to, že pokud skutečně dojde k prodeji, bude se nový vlastník snažit vykoupit z burzy zbývající menšinové podíly,“ komentuje to analytik Komerční banky Josef Němý.