Plzeňské hutě pojedou dál, čeká je restrukturalizace

Plzeň - Pilsen Steel na Plzeňsku nečeká konec. Místní soud totiž schválil restrukturalizační plán, který zabrání ukončení výroby těchto hutí a kováren. Díky tomu poběží výroba podniku dál bez omezení. „Plán řeší velice rychle dokončení reorganizace a insolvence. Díky jeho schválení předpokládáme navýšení zakázek. Reorganizace je jednoznačná jistota pro všechny,“ řekl právník podniku Petr Kališ.

Soud stejně jako věřitelé a správce odmítl konkurz podniku. Pilsen Steel tak bude podle insolvenčního správce podniku Michala Žižlavského dále existovat, ale musí vypořádat své závazky podle reorganizačního plánu. Po splnění těchto povinností bude fungovat jako ostatní firmy.

Při pondělním jednání věřitelů hlasovala pro reorganizační plán většina, která reprezentovala přes 86 procent pohledávek, tedy téměř 3,7 miliardy korun. „Celková výše přihlášených zjištěných nepodmíněných pohledávek věřitelů uplatněných do insolvenčního řízení na majetek dlužníka činí 4,37 miliardy korun,“ uvedl soud.

„Plán řeší velice rychle dokončení reorganizace a insolvence. Díky jeho schválení předpokládáme navýšení zakázek,“ řekl právník podniku Petr Kališ. Starý dluh bude podle něj částečně uspokojený a částečně zanikne.

Pilsen Steel
Pilsen Steel

Plán podpořil také nový finanční partner, společnost VEB Capital ze skupiny ruské Vnesheconombank, která má u Pilsen Steel více než polovinu z celkových uznaných pohledávek věřitelů. Do několika dnů složí na účet správce 50 milionů korun k úhradě pohledávek.

Firma Pilsen Steel, která je rok v úpadku, se od listopadu 2011 potýkala kvůli narůstajícím dluhům s výpadky výroby a dodávek energií. Poslední tři měsíce dává práci všem 740 zaměstnancům a pracuje bez odstávek. „Schválení plánu pro nás znamená další život, zakázky a práci,“ uvedla předsedkyně firemních odborů Ivanka Smolková.


Situace na Plzeňsku

Hromadné propouštění chystá v Česku podle generálního ředitelství úřadu práce třicet zaměstnavatelů. O místo tak přijde přes 1 700 lidí. Nejvíc se bude propouštět v Praze a v Plzni. Přesto má Plzeňský kraj třetí nejnižší nezaměstnanost v zemi. Práci tady nemá 24 tisíc lidí, na jedno místo tak připadá osm uchazečů.

Video Nezaměstnanost v Plzeňském kraji
video

Nezaměstnanost v Plzeňském kraji