Katalog kradených věcí ze silnic a železnic, zastaví zloděje?

Praha - Ředitelství silnic a dálnic plánuje přitvrdit proti zlodějům kovů. Spolu se Svazem měst a obcí připravuje speciální katalog, ve kterém budou fotky nejčastěji kradených věcí. Výtisk dostanou i policejní hlídky, při kontrole ve sběrnách snadněji poznají vybavení ze železnice nebo z dálnice.

Co nejčastěji končí ve sběrnách:

  • Víko od kanálu
  • Trubky odvodnění mostu
  • Bubnový tlumič nárazu

Škody dosahují ročně až několika milionů korun. „Slibujeme si od toho větší informovanost ať už směrem k policii nebo ke sběrnám. Samozřejmostí je i snížení počtu těch krádeží,“ říká mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Poslední případ z dálnice D8 u Ústí nad Labem: Před třemi týdny tam zloději za plného provozu ukradli 130 mříží od kanálů v místech, kde auta jezdí 130 km/h. Zbyly po nich jen odkryté díry a škoda za 200 tisíc korun. Po týdnu, když se zloději na dálnici vrátili, je policisté chytli přímo při činu.


Trubky odvodnění mostu
Trubky odvodnění mostu

Stejně lákavým lovištěm je pro sběrače kovů železnice. Nejčastěji kradou kabely a kolejové spojky. „Vyčíslení škod, které jsou prokazatelně na železniční infrastruktuře, je v letošním roce 31 milionů korun,“ upozornil generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Kolář.

Díky novému katalogu už budou policisté přesně vědět, co mají hledat. Doporučují, aby stejný seznam dostali i majitelé sběren. Už by se totiž nemohli vymlouvat, že nevěděli o tom, že vykupují kradené věci.

Policejní hlídky by měly katalog kradených věcí dostat během dvou měsíců. Pak s ním vyrazí na kontrolu do sběren.

Video Boj proti zlodějům kovů
video

Boj proti zlodějům kovů

Boj proti zlodějům kovů

Rozhovor s Petrem Millerem, předsedou Sdružení výkupců a zpracovatelů druhotných surovin