Předdůchody táhnou, většina na ně ale nemá naspořeno

Praha - Předdůchody, které platí od začátku roku, lákají desítky lidí měsíčně. Zdaleka ne všichni ale splní podmínky pro to, aby ho pobírali. Problémem je hlavně nedostatek naspořených financí, které jsou pro zažádání o vyplácení předdůchodu nutností. Lidí v důchodovém věku ale přibývá a stát chce ty spořivé motivovat výhodami.

O předdůchod mají u pojišťoven zájem desítky lidí měsíčně. Zatím ho ale pobírá zhruba 150 lidí. Zájemce totiž musí být zajištěný alespoň na dva roky, a to nejméně třetinou průměrné mzdy - zhruba sedmi tisíci na každý měsíc.

„Pokud vezmeme průměrného klienta, který si za uplynulých deset let spořil měsíčně 500 korun, pak má naspořeno na účtu zhruba 90 tisíc,“ říká mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny Petr Brousil.

 • Kolik minimálně našetřit na předdůchod?
  Kolik minimálně našetřit na předdůchod? zdroj: ČT24
 • Podmínky předdůchodu
  Podmínky předdůchodu zdroj: ČT24

Na předdůchod má navíc nárok jen ten, komu zbývá do penze méně než pět let a minimálně stejně dlouhou dobu na ni spoří. Rozhodnutí o předdůchodu člověk nemůže vzít zpět. Pokud by se mu ale přece jen zastesklo po práci, může si přivydělávat.

Předdůchod X důchod

Na rozdíl od předčasného důchodu je předdůchod vyplácený z vlastních peněz naspořených v doplňkovém penzijním spoření, takzvaném třetím pilíři.

Čím dřív člověk do penze odejde, tím menší důchod pobírá. Pokud skončí v práci tři měsíce před řádným termínem odchodu do důchodu, přijde o pár stokorun za měsíc. Pokud ale přestane pracovat o tři roky dřív, připraví se i o pár tisícovek. Jenže řada seniorů, obzvlášť ti, co nedosáhnou na průměrný důchod, poté nemá kde ušetřit. Po odečtení nákladů na bydlení a energie často zbývají v peněžence jen stokoruny. Přibývá tak seniorů, kteří končí v dluhové pasti.

Na předčasný důchod má nárok každý, kdo splní dvě podmínky

 • O předčasnou penzi smí člověk požádat nejdříve 3 roky před termínem řádného odchodu do důchodu.
 • Žadatel musí splnit podmínku potřebné doby pojištění, která se liší podle data narození.
 • Předčasný důchod X předdůchod
  Předčasný důchod X předdůchod zdroj: ČT24
 • Důchody
  Důchody zdroj: ČT24

Pro šetřivé stát nabízí úlevy

Stát chce šetřivé motivovat úlevami. Těm, kteří pobírají předdůchod, například platí zdravotní pojištění. „Zároveň se mu o dobu, kdy je v předdůchodu, nesnižuje absolutní částka pro výpočet starobního důchodu,“ doplnil mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

„Předdůchody nejsou revolucí, jsou ale dobrým nápadem, který zvýší lidem v předdůchodovém věku finanční flexibilitu a omezí jejich závislost na příjmech od státu. Podstatné je, že na předdůchod dosáhnou jen ti, kteří budou spořit nejméně pět let a budou mít v doplňkovém penzijním systému dostatečně vysokou částku. Vyžaduje to tedy dlouhodobé plánování a finanční odpovědnost,“ prohlásil již dříve analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Video Předdůchody tématem Událostí
video

Předdůchody tématem Událostí