Evropské komisi mají v listopadu dojít peníze

Štrasburk - Evropská komise možná nebude mít od poloviny listopadu dostatek peněz, uvedl na úvod čtyřdenního plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku bez dalších podrobností předseda unijního zákonodárného sboru Martin Schulz. Podle jeho slov ho o tom ráno telefonicky informoval šéf komise José Manuel Barroso. Komise prý žádá dodatečných 2,7 miliardy eur (zhruba 70 miliard korun).

Český europoslanec Edvard Kožušník (ODS) prohlásil, že o záležitosti by měl v úterý jednat rozpočtový výbor europarlamentu. Barrosova mluvčí Pia Hansenová ovšem informaci o údajných blížících se finančních problémech nepotvrdila.

Peníze na likvidaci povodňových škod v ohrožení

Podle Schulze se platební neschopnost má týkat například vyplácení unijních náhrad za některé poslední povodňové škody. Podrobnosti ale nezmínil. Z evropského Fondu solidarity by měla Česká republika na likvidaci následků červnových záplav získat 15,9 milionu eur (asi 412 milionů korun). Eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn počátkem října uvedl, že peníze by mohl Brusel začít převádět ještě před Vánocemi. Vedle České republiky má finanční povodňovou pomoc získat i Rakousko a Německo.

Eurobankovky
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: Fuse

Kožušník následně dodal, že Barrosův telefonát je nestandardní. Jeho účelem prý bylo, aby se europoslanci finanční situací během nynějšího plenárního zasedání zabývali, čímž se obešel běžný postup přípravy a schvalování programu jednání europarlamentu. Nejspíše také jde o budování „silových“ pozic v souvislosti s přípravou unijního rozpočtu a s nadcházejícím dvoudenním summitem EU, který začíná už tento čtvrtek.