Dostavba Temelína: Soud zakázal ČEZu uzavřít smlouvu s vítězem tendru

Brno – Francouzská společnost Areva, kterou ČEZ vyloučil z výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, dosáhla svého. Krajský soud v Brně vydal na její návrh předběžné opatření, které zakazuje českému energetickému gigantovi uzavřít smlouvu s vítězem výběrového řízení. Vyloučení Arevy z tendru už dříve potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), Areva se ale odvolala k soudu. ČEZ je přesvědčený, že vyloučením Arevy nijak nepochybil. Nyní se chce seznámit s důvody rozhodnutí a zváží další postup.

Výběrové řízení, ve kterém se hraje o několik set miliard korun, zatím nebylo ukončeno. V současnosti o zakázku bojují česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. „Nutno zdůraznit, že vydané předběžné opatření nijak nepředjímá výsledek řízení ve věci samé,“ uvedl soudce krajského soudu Petr Pospíšil.

„Zahájení stavby se pravděpodobně posune, dokud se celá záležitost nevyřeší. Vzhledem ke komplikovanosti celé situace bych odhadl, že to budou měsíce nebo i více než jeden rok,“ domnívá se Jan Ondřich z poradenské společnosti Candole Partners.


Předběžné opatření již v minulosti vydal ve stejné věci i antimonopolní úřad – ČEZ sice mohl dál posuzovat nabídky, nesměl ale uzavřít smlouvu s vítězem. Podle Pospíšila má nynější předběžné opatření vydané krajským soudem stejný rozsah.

„ČEZ je stále přesvědčen, že vyloučení společnosti Areva z tendru bylo opodstatněné, a že tudíž nijak nepochybil. V tuto chvíli se seznámíme s důvody vydání předběžného opatření a zvážíme další postup. Na harmonogram výběrového řízení to nemá vliv, jsme zatím daleko od uzavírání smluv,“ reagoval mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Video Komentář Jana Ondřicha
video

Komentář Jana Ondřicha

Podle některých právníků by mohlo současné řízení celý tendr výrazně prodloužit. „Pokud krajský soud nakonec uzná, že Areva byla z výběrového řízení vyřazena neoprávněně, případ vrátí k ÚOHS k novému projednání. Pokud Areva u soudu neuspěje, má ještě možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu či ústavní stížnost,“ vysvětlil Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Dokončení se plánuje na rok 2025

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru loni v říjnu, našel prý v její nabídce závažná pochybení. Podrobnosti ale firma nezveřejnila. Areva se proti svému vyloučení opakovaně neúspěšně bránila u antimonopolního úřadu. Tvrdila například, že první rozhodnutí úřadu bylo založeno na nedostatečně zjištěném skutkovém stavu a nesprávné právní analýze.

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2 000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.

Podle původního harmonogramu měl ČEZ vítěze tendru vybrat letos na podzim. Generální ředitel Daniel Beneš ale v létě oznámil, že společnost o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014 nebo až v roce 2015.