Evropská komise bez peněz nezůstane

Štrasburk - Evropské komisi už nehrozí platební neschopnost. Europoslanci se vyslovili pro navýšení jejího rozpočtu o další 2,7 miliardy, tedy v přepočtu téměř o 70 miliard korun. Částku ještě v noci na úterý uvolnily členské státy. Zmíněná suma je dodatkem letošního rozpočtu EU, který ale přesto bude do konce letošního roku potřebovat ještě další finance. Ty chtějí unijní země odsouhlasit do konce října.

Návrh na opravný rozpočet podpořilo 428 poslanců, 44 jich bylo proti a 76 se hlasování zdrželo. O finančních potížích komise informoval Barroso předsedu Evropského parlamentu (EP) Martina Schulze v pondělí, hned na úvod čtyřdenního plenárního zasedání poslanců. Schulz tehdy vysvětlil, že ohroženy by byly rovněž platby unijní povodňové pomoci, kterou bude čerpat mimo jiné i Česká republika. Členské státy následně obratem na Barrosovu žádost dodatečné peníze uvolnily, což v úterý podpořil i rozpočtový výbor europarlamentu a dnes i evropští zákonodárci.

Europoslanci kritizují Barrosa, že je varoval za pět minut dvanáct

I tak ale poslanci kritizovali postup, jakým Barroso finanční problémy oznámil. Nelíbilo se jim, že se jejich projednávání dostalo na program europarlamentu takzvaným nouzovým postupem a nikoli v rámci běžného schvalovacího procesu. Komise prý musela vědět už dříve, že jí eura docházejí. „Je to pro mě neuvěřitelné, když pan Barroso zjistí, že mu za čtrnáct dnů dojdou peníze. To by se nemohlo stát ani starostovi v Horní Dolní,“ prohlásil například europoslanec za ODS Evžen Tošenovský.

José Manuel Barroso
Zdroj: ISIFA/Sipa Press
Autor: CHINE NOUVELLE

Česká socialistická europoslankyně Zuzana Brzobohatá pak před hlasováním uvedla, že schválení dodatku podporuje, neboť by v opačném případě České republice jako čistému příjemci z rozpočtu EU hrozilo, že jí Brusel neproplatí všechny účty. „Ono hrozící zmrazení plateb by mohlo prohloubit deficit českého státního rozpočtu,“ dodala.

Chybějící 2,7 miliardy eur jsou výsledkem nedostatečných příjmů z „vlastních zdrojů“, tedy třeba cla vybíraného na vnějších hranicích EU. Tyto zdroje nakonec nahradí vyšší příspěvky podle hrubého domácího příjmu členských států.

Navíc Evropský parlament ještě letos bude muset uvolnit další rozpočtové dodatky, členské státy by to měly stihnout do 30. října. Ve hře je 3,9 miliardy eur, které jsou zbývající částí ze zhruba 11 miliard eur (o ty komise požádala již počátkem roku) a taky o 400 milionů eur určených na likvidaci červnových záplav v Česku, Německu a Rakousku.