Motivace pro nové solárníky - méně papírování a další výhody

Praha - Výhodnější podmínky pro majitele a méně papírování jsou hlavní cíle společného projektu Energetického regulačního úřadu a České fotovoltaické asociace, který by měl motivovat nové zájemce o solární energii. Majitelé by tak místo dotování obnovitelných zdrojů mohli i několik stovek ročně vydělat.

Zdroj elektřiny přímo na střeše vlastního domu je pro mnoho domácností dosud nesplnitelný sen. Kvůli dlouhé návratnosti investice a únavnému běhání po úřadech mnoho z nich svůj plán vzdalo. Nový projekt by to ale mohl změnit. 

Martin Laštůvka, místopředseda Energetického regulačního úřadu, říká: „V příštím roce 2014 již nebude žádná finanční podpora pro fotovoltaické elektrárny. Tento projekt má za cíl vytvořit takové podmínky nefinanční podpory obnovitelným zdrojům, především fotovoltaice, tak, aby bylo zapojování výhodné i bez podpory formou výkupních cen.“ 

Majitelé rodinných domů by nově nemuseli vlastnit povolení k podnikání v energetice, jako tomu bylo dosud. Zbavili by se tak zdlouhavé administrativy. Významným bodem projektu by mělo být i zapojení takzvaných smart-grids, neboli chytrých sítí. 

„Od celkové spotřeby, která je na účtu, by se odečetl objem energie dodané do přenosové soustavy. Majitel elektrárny by tak zaplatil pouze rozdíl v této spotřebě,“ vysvětluje tajemník České fotovoltaické asociace Tomáš Baroch. 

Projekt by podle odborníků mohl přinést první výsledky během několika měsíců. Související legislativní kroky ale budou probíhat během celého příštího roku.