Vodafone napadl aukci kmitočtů, pomoc hledá i v Bruselu

Praha - Mobilní operátor Vodafone napadl aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Připravil žalobu a obrátil se na antimonopolní úřad a Evropskou komisi. Cílem firmy je odklad soutěže, dokud nebude analyzován trh a stanoveny transparentní podmínky. "Nepovažujeme za možné, aby za současného stavu LTE aukce pokračovala férově a dopadla lépe než předchozí pokus," domnívá se mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Vodafonu se nelíbí, že ČTÚ nepodrobil analýze neúspěch minulé aukce ani to, jakým způsobem vypořádal připomínky k nové aukci. Postrádá také analýzu tuzemského mobilního trhu, který prošel za poslední rok výraznými změnami s nástupem virtuálních operátorů a zavedením levnějších paušálních tarifů.

Do aukce kmitočtů v pásmech 800, 1 800 a 2 600 MHz se vedle Vodafonu přihlásila Telefónica, T-Mobile, Revolution Mobile a Sazka Telecommunications.

„ČTÚ může potvrdit, že dostal předvolání k soudu. Počítali jsme s tím. Z pohledu operátorů je jasné, že hájí zájmy akcionářů, ale ČTÚ chrání spotřebitele a podporuje konkurenci na úrovni infrastruktury. Doufáme, že návrh stejně jako u společnosti Telefónica městský soud zamítne. Jsme přesvědčení, že podmínky aukce jsou nastaveny správně,“ říká Jaromír Novák, předseda Rady ČTÚ.


Aukce kmitočtů se tak táhne skoro 4 roky. Vyžádala si už změnu šéfa telekomunikačního úřadu. Teď by se měl celou věcí zabývat kromě městského soudu v Praze i antimonopolní úřad a Evropská komise.

Video Vodafone napadl aukci kmitočtů
video

Vodafone napadl aukci kmitočtů