Papež láká: Do Říma a Vatikánu míří mnohem více turistů

Vatikán - Do Říma a do Vatikánu letos vyrazilo mnohem více turistů než loni. Největší nárůst je patrný u cestovatelů z Latinské Ameriky, které nalákala osoba nového papeže Františka. Podle posledních údajů vzrostl letos počet turistů z kontinentu, na kterém se nový pontifik narodil, o rekordních 19,6 procenta. Informoval o tom britský list The Daily Telegraph.

„Zaznamenali jsme trvalý nárůst počtu turistů v Římě, zejména těch, kteří pocházejí z latinskoamerických zemí,“ uvedla členka římského zastupitelstva Marta Leonoriová, která má na starosti cestovní ruch. „Zvolení papeže Františka je jedním z hlavních důvodů. Jde o opravdu velký skok,“ dodala.

Návštěvníků z papežovy rodné Argentiny například letos přijelo o 66,5 procenta více než v loňském roce. Před svým zvolením byl František kardinálem Jorgem Mariem Bergogliem v Buenos Aires. Celkově letos přijelo do Říma o 6,24 procenta turistů více. Řada z nich jsou právě poutníci, kteří míří na papežovy audience pořádané dvakrát týdně, ve středu a v neděli, na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.     

Jak se také ukázalo, evropští a asijští návštěvníci většinou bydlí v samém centru Říma, zatímco návštěvníci z Latinské Ameriky si vybírají spíše levnější hotely a volí také ubytování na předměstí. Do Vatikánu pak dojíždějí autobusem. Významně proto vzrostl i počet prodaných autobusových lístků, v květnu jich bylo průměrně 17 000 denně.