Daň z hříchu: Kuřáci zaplatí celý rozpočet ministerstva obrany

Praha – Alkohol, tabák a benzin zůstanou i v letošním roce jedním z pilířů státního rozpočtu. Jenom na spotřební dani – často nazývané „daň z hříchu“ – se za ně vybere asi 137 miliard korun. A třeba na dani z tabáku získá stát o 800 milionů víc než loni. S nadsázkou tak lze říct, že kuřáci se složí na rozpočet resortu obrany, který činí 48 miliard korun. Pro Českou televizi to exkluzivně spočítalo ministerstvo financí.

Podle prvního náměstka ministra financí Ladislava Minčiče představuje spotřební daň, tedy daň z výrobků, které jsou ztělesněním jakéhosi luxusu, desetinu všech daňových příjmů státního rozpočtu. Pro představu – návštěvník večírku, který vypije tři panáky, čtyři piva, dvě sklenky sektu a vykouří deset cigaret, odvede na „dani z hříchu“ 56,50 Kč.

Jen samotní kuřáci tak letos zaplatí celý rozpočet ministerstva obrany – necelých 48 miliard korun. Z tvrdého alkoholu pak lidé odvedou šest miliard a z piva 4,5 miliardy. Zdaleka nejvíc se ale vybere na pohonných hmotách, letos to bude 78 miliard.

Cílem „daně z hříchu“ nicméně není jen naplnit státní pokladnu. Vyšší ceny mají od kouření a pití také odradit. Podle lékařů je to účinné. „Na cenu jsou citliví zejména ti, kdo ještě závislí nejsou, to znamená děti a mladiství,“ potvrzuje lékařka Všeobecné fakultní nemocnice Eva Králíková.

Navíc platí, že čím je nižší cena tabáku či alkoholu, tím víc z ní inkasuje státní pokladna. U nejlacinějších krabiček cigaret stát zkasíruje dokonce 80 procent prodejní ceny.

Video Daň "z hříchu" tématem Událostí
video

Daň "z hříchu" tématem Událostí

Evropská unie chce přitom se zdaněním zdraví škodlivých produktů zajít ještě dál. Jestli se jí však podaří změnit stravovací návyky Evropanů, se teprve uvidí. Například Dány měla ke zdravějšímu životnímu stylu přimět přirážka na tučné a sladké potraviny – po roce ale experiment skončil neúspěchem. A zdanění sladkých dortů či tučného vepřového zatím není na obzoru ani v Česku.