Vína bude za pár let málo a zřejmě zdraží

Londýn - Do pár let se k milovníkům vína nemusí jejich oblíbené lahve vůbec dostat. Celosvětová poptávka po víně totiž v poslední době výrazně převýšila nabídku, alespoň to vyplývá z analýzy společnosti Morgan Stanley, o které informoval britský zpravodajský server BBC. Světu tak údajně hrozí, že vína bude nedostatek. Celosvětová produkce prý od roku 2004 neustále klesá. Například loni poptávka převyšovala nabídku o 300 milionů beden.

Na trh se už od roku 2004 dostává stále méně lahví vína. Výrobci prý tehdy na trh dodali o 600 milionů beden více, než jaká byla poptávka.

Jenže spotřeba vína po celém světě roste, a to od roku 1996 s výjimkou poklesu v letech 2008 až 2009, tvrdí ve své analýze Morgan Stanley. V současnosti se podle nich pohybuje zhruba na úrovni tří miliard beden ročně. Na celém světě je zároveň více než milion producentů vína, kteří na trh ročně dopraví kolem 2,8 miliardy beden.

Jen v loňském roce převyšovala poptávka po víně nabídku o 300 milionů beden. Tento rozdíl byl prý největší za více než 40 let - tedy od doby, od které se vedou záznamy. Produkce vína přitom v minulém roce klesla na nejnižší úroveň za více než čtyři desetiletí.

Vinohrad
Zdroj: ČTK/KEYSTONE
Autor: Ennio Leanza

Cena vína nejspíš poroste

Zásoby vína by se podle Morgan Stanley měly v krátké době „pravděpodobně snížit, protože současnou spotřebu nadále do velké míry pokrývají starší ročníky“. A protože časem se nevyhnutelně začnou spotřebovávat vína z loňského roku, analytici očekávají, že „současné manko v produkci bude kulminovat v podstatném zvýšení“ poptávky po dovážených vínech a celosvětově vyšších cenách za víno z dovozu.

Před pár dny se však objevila i optimistická zpráva. Podle Organizace pro révu a víno (OIV) totiž celosvětová produkce vína v letošním roce výrazně oživila z propadu minulého roku a dosáhla úrovně roku 2006. Vyšší produktivita vynahradila pokles rozlohy vinohradů.

Château d'Issan, Médoc
Zdroj: Bordeaux Wine

Organizace pak odhadla světovou sklizeň vinné révy pro tento rok na úrovni odpovídající zhruba 281 milionu hektolitrů. Je to o devět procent více než v loňském roce, kdy produkce vína prudce klesla kvůli špatnému počasí v Evropě a evropské politice omezování nadměrných zásob, takzvaných „jezer vína“. „Globální sklizeň vína byla v roce 2013 vysoká, mimo jiné díky rozvoji produktivity vinohradů. Museli bychom jít zpět do roku 2006, abychom nalezli obdobnou produkci,“ dodali vinaři.