Exekuce se nevyhýbá ani důchodcům

Praha - Skoro dvě a půl procenta vyplácených důchodů v Česku podléhá exekuci. Jen od ledna do září zabavili exekutoři seniorům skoro miliardu korun, jak vyplývá z nových dat České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle ní důchodci často půjčují dětem nebo třeba zapomínají platit za popelnice. Jako jeden z důvodů ale uvádí i prodejní akce.

K poslednímu zářijovému dnu letošního roku evidovala ČSSZ téměř 70 tisíc důchodů se zařízenou exekuční srážkou. Ještě v září roku 2012 to přitom bylo 65 615. Nárůst je tedy letos poměrně znatelný. 

Kdo má důchod extrémně nízký, exekuce mu z něj neukrojí

Exekuční srážky provádí sociální správa i z dávek nemocenského pojištění, do září jich provedla přes 45 tisíc, a to za téměř 57 milionů. Exekuce se týkají starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. „Pokud je důchod velmi nízký, nelze z něj srážet ani exekuce,“ vysvětlila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. 

Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ 

„Dá se říci, že je to v podstatě permanentní nárůst od roku 2002, důvody jsou často spojeny s ekonomickou situací jednotlivých domácností. Časté jsou půjčky dětem, půjčky na dovolenou a také opomenutí zaplacení správního poplatku, například poplatku za popelnice, který může za roky narůst do vysoké částky.“ 


Video Komentář Jany Buraňové
video

Komentář Jany Buraňové

Na exekucích dávek se podílí také často zmiňované prodejní akce. „Prodejní akce pro seniory jsou také jednou z příčin, lidé často neuváženě nakupují a pak to nejsou schopní splácet,“ dodala Buraňová.