Vžene slabší koruna zákazníky do obchodů a prodavače do skladů?

Praha - Včera odpoledne Česká národní banka oslabila korunu. Euro skokově vyskočilo na 27 korun. Tento krok roztočil kolotoč mezi obchodníky. Zatímco někteří už připravují nové cenovky, jiní ještě rychle plní sklady zbožím za staré ceny. Všichni jsou ale zajedno - zdražování zboží ze zahraničí se nevyhneme.

Vyměnit staré ceny za nové se už chystají některé obchody. Některé řetězce se narychlo předzásobují, aby vyšly alespoň do Vánoc. „Vykoupili jsme zboží od našich dodavatelů v řádech stovek milionů korun a budeme držet ceny na stabilní úrovni, jak dlouho to půjde,“ říká k vývoji kurzu marketingový manažer Alza Radek Sloup.

Jenže kapacity skladů jsou omezené a zboží za nižší ceny se jednoho dne vyprodá. Podle odhadů ekonomů by elektronika mohla podražit zhruba o 4 procenta. U takové televize za 20 tisíc by se cena zvedla zhruba o 800 korun. Lidé si připlatí i za zájezdy do zahraničí. Záleží na každé cestovní kanceláři, jaké má zásoby valut.

„Samozřejmě dojde ke zdražování zájezdů. Podle našeho odhadu se můžou zdražit zájezdy na léto o 7 až 10 procent,“ říká Jan Papež, mluvčí Asociace cestovních kanceláří.


I když obchodníci se zdražováním nespěchají, zásah ČNB pocítí lidé už letos. „Pohonné hmoty podle mého názoru zdraží do měsíce, rychloobrátkové potraviny rovněž tak. Všechno ostatní zboží a spotřební zboží dlouhodobější spotřeby až někdy na jaře příštího roku,“ vysvětluje hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Video Reakce obchodníků na změnu kurzu
video

Reakce obchodníků na změnu kurzu

Reakce obchodníků na změnu kurzu

Zásah proti koruně tématem Ekonomiky ČT24

Distributoři a dodavatelé elektroniky v ČR již zakázali přijímání nových objednávek a začali přeceňovat zboží podle nového kurzu. Slabší kurz se v cenách spotřební elektroniky v obchodech projeví do několika měsíců, například počítače a mobily ale mohou zdražit ještě do Vánoc.

Velcí obchodníci se shodují, že na období svátků jsou dobře zásobeni, záleží však nyní na spotřebitelské poptávce. Pokud se budou lidé bát vyšších cen, mohou nakoupit velké množství zboží již nyní. K nedostatku na skladech firem dojít může, potom se bude muset doobjednávat.

Miroslav Singer„Nemá smysl nadále odkládat spotřebu a investice v naději na trvale se snižující ceny,“ říká guvernér ČNB Miroslav Singer.


„Očekáváme, že se intervence promítne do spotřebitelských cen. A tento impulz chápeme, že je právě impulzem pro spotřebitele i investiční poptávku, aby lidé neodkládali spotřebu a začali spotřebovávat. Tím dalším dopadem je, že dojde k tvorbě nových pracovních míst a nedojde k poklesu HDP,“ uvedl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. A pro oslabení koruny by hlasoval i bývalý guvernér banky Zdeněk Tůma, dnes partner v oddělení Management Consulting firmy KPMG.

ČNB ve čtvrtek poprvé od roku 2002 zahájila devizové intervence. Chce tím oslabit korunu, a uvolnit tak ještě více měnové podmínky. Úrokové sazby jsou totiž na nule. Koruna následně okamžitě oslabila proti euru na čtyřleté minimum.