Tomšík: ČNB zabránila deflaci a dluhové spirále

Praha - ČNB zasáhla na devizovém trhu proto, aby se ceny v Česku nedostaly do území deflace a obyvatele neohrozila dluhová spirála. Prohlásil to v pořadu Otázky Václava Moravce viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Pro člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy Zbyňka Frolíka to však byla zpráva překvapivá, která příliš nepřispěla k čitelnosti kroků centrální banky.

Frolík uvedl, že by firmám více vyhovovalo, kdybych mohly politiku ČNB číst. A to pozvolna, ne ze dne na den. Podle něj české ekonomice navíc deflace nehrozila tolik, jak tvrdí Tomšík, respektive ČNB. Nižší ceny přičítá šéf svazu hlavně externím vlivům, jako jsou ceny elektřiny nebo třeba plynu. 

Deflace by podle ČNB zemi vůbec neprospěla, naopak

Tomšík si však za intervencemi banky stojí: „Abychom odpluli bezpečně od deflačních vod, stanovili jsme cíl na 27 korun (za euro).“ Národnímu hospodářství podle něj nesvědčí, když ceny klesají. Všichni pak totiž šetří, firmy zavírají své podniky a propouštějí. Například Japonsko bylo v deflaci po dlouhá dvě desetiletí a záporný růst cen se mu nedařilo setřást.

Zbyněk Frolík a Vladimír Tomšík
Zdroj: ČT24

Současně dodává, že zatímco ještě před 15 lety neměl hypotéku skoro nikdo, v posledních letech nastal obrovský nárůst a ve velké části jsou zafixované. A případě, že by došlo k deflaci - navíc v prostřední nulových sazeb nastavených ČNB, lidé by neměli na jejich splácení a následně by se ocitli v deflační dluhové pasti. 

Frolíka a firmy, které svaz zastupuje, překvapila hlavně razance centrální banky. Ta na trh umístila půl miliardy eur a zaměřila se na nákupy společné evropské měny. Jenže až jednou nebude chtít v této politice pokračovat, ředitel firmy Linet se bojí, že by se koruna mohla rychle posunout až k hodnotě 23 korun za euro. A právě nejistota a nepředvídatelnost kroků ČNB je to, co firmám vadí. Přestože řadě proexportně orientovaných firem v krátkodobém horizontu intervence pomohly.

Video Intervence ČNB tématem Otázek Václava Moravce
video

Intervence ČNB tématem Otázek Václava Moravce