Zisk ČEZu za tři kvartály klesl o téměř pět procent

Praha - Čistý zisk ČEZu od ledna do září klesl oproti loňsku o 4,7 procenta, konkrétně na 31,7 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o 0,3 procenta na 161,9 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu byly odpisy aktiv kvůli regulacím evropského energetického sektoru a související snižování velkoobchodních cen elektřiny. Ze stejného důvodu Skupina ČEZ také snížila celoroční výhled čistého zisku na 35 miliard.

Daniel Beneš, generální ředitel

„Očekávané celoroční výsledky hospodaření ČEZu odrážejí současný stav energetiky v Evropě. Fakt, že na naše výsledky tato krize doléhá později a výrazně méně než na naše evropské konkurenty, reflektuje zejména naši úspěšnou strategii předprodejů elektřiny na roky dopředu a důraz na vnitřní úspory.“


Provozní zisk před odpisy (EBITDA) během tří kvartálů meziročně klesl o 0,4 procenta na 64,3 miliardy korun. „Očekávané provozní výsledky za celý rok Skupina ČEZ nemění, ukazatel EBITDA předpokládá ve výši 81 miliard korun,“ uvedl ČEZ, který si podle svého šéfa Beneše jako jedna z mála energetických firem dokázal udržet přiměřenou míru zadlužení.

ČEZ doplatil na několikamiliardové odpisy

Odpisy se nakonec vyšplhaly na několik miliard. „Ve 2. pololetí 2013 očekáváme opravné položky k majetku celkem asi za 8 miliard korun (z toho 4,8 miliardy korun je zaúčtováno už ve 3. čtvrtletí 2013),“ píše se ve zprávě ČEZu. Pozitivní efekt měl naopak prodej elektrárny Chvaletice (2,9 miliardy) a vyřazení CEZ Shpërndarje (1,8 miliardy).

Temelín
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Filip Singer

„Celkově byly výsledky pod odhady i po očištění o odpisy. Očekáváme tedy negativní reakci trhu. ČEZ přesto dosáhl již 79 procent své předpokládané EBITDA pro rok 2013, čekáme tedy, že nebude mít problém, aby dosáhl na této úrovní cíle… Výsledky jsou tak podle nás jen mírně negativní,“ míní analytik České spořitelny Petr Bártek. „Výsledky ČEZu za 3Q považujeme za negativní a očekáváme, že titul dnes odevzdá část dříve nasbíraných zisků,“ komentoval pak čísla ČEZu Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct. 

Výroba elektřiny se pak do konce září meziročně snížila o čtyři procenta na 49,4 terawatthodin. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům klesl o 12 procent, u plynu se naopak zvýšil o sedm procent.

Hlavní fakta o ČEZu

  • Největší česká energetická firma. 
  • Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. 
  • S akciemi ČEZu se obchoduje na pražské burze, v pondělí jejich cena končila na 563,50 koruny za akcii.

Pro hospodaření ČEZu v budoucích letech bude klíčovým faktorem vývoj evropské regulace energetického sektoru včetně míry a způsobu podpory obnovitelných zdrojů energie, myslí si Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. „Právě závěr roku by mohl přinést v tomto ohledu nějaký posun. Jednání o emisních povolenkách na úrovni Evropy a jednání o podmínkách podpory obnovitelných zdrojů v Německu by mohla přinést pozitivní impulzy evropským energetikám včetně ČEZu,“ dodal Hlinomaz.