Ještě loni agentura předpovídala, že USA předčí Rijád v produkci ropy v roce 2017. Hlavní ekonom IEA Fatih Birol dnes však upřesnil, že k tomu dojde nejpozději v roce 2015. Takový vývoj by největší světovou ekonomiku posunul o něco blíž k energetické soběstačnosti a snížil potřebu dodávek této suroviny ze států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Do ní patří 12 států, včetně Venezuely, Spojených arabských emirátů, Iráku nebo třeba Kuvajtu.
KOMPLETNÍ ZPRÁVU ENERGETICKÉ AGENTURY (V ANGLIČTINĚ) NAJDETE ZDE.
Rozmach ropy z břidlice
Do roku 2020 se podle Birola zvýší dodávky lehké ropy obsažené v břidličných horninách a dalších formacích. Vzhledem k tomuto zvýšení bude potřeba blízkovýchodní ropy v příštích několika letech menší. Kvůli omezeným zdrojům americké břidlicové ropy ale budou tyto dodávky stagnovat a pak klesnou. „Po roce 2020 nastane velká nadvláda blízkovýchodní ropy,“ doplnil ekonom.
Ceny ropy mají dle agentury i nadále růst, což povede k dalšímu rozvoji a průzkumům nekonvenčních zdrojů. A to včetně břidlicové ropy, která stojí za prudkým rozvojem těžby v USA. OPEC přitom v minulém týdnu připustil, že důležitost energetického boomu v Severní Americe podcenil.
Mezinárodní energetická agentura byla založena v 70. letech minulého století, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).