Ryanair se vrací: Libo do Dublinu, do Londýna?

Praha - Nízkonákladový letecký dopravce Ryanair se vrací na pražské Letiště Václava Havla. Od dubna nabízí lety do Dublinu a do Londýna. Do Irska chce létat pětkrát týdně a na londýnské letiště Stansted denně.

„V rámci těchto dvanácti týdenních spojů plánujeme přepravit 180 tisíc cestujících ročně a umožníme zachovat 180 pracovních míst na letišti a v celém regionu,“ uvedla manažerka prodeje a marketingu pro Česko Henrike Schmidtová.

Žádné slevy

Oba obnovené spoje Ryanair do Prahy nabízel do podzimu roku 2010. Dopravce odešel, když neuspěl ve snaze dojednat si s letištěm nižší poplatky. Začal poté využívat letiště v Brně a v Ostravě. Ani při návratu ale slevu nezískal. „Vzhledem k tomu, že Dublin a Londýn jsou linky operované již jinými dopravci, tak letiště Praha neuplatňuje žádné slevy,“ říká k tomu ředitel marketingu Letiště Praha Jiří Vyskoč.

Z Prahy létá hned několik nízkonákladových společností. Mezi největší patří Easy Jet, Wizz Air a Smart Wings. Nenabízejí přitom jen letenky do největších evropských měst. „Přidávají také spojení do dovolenkových destinací, do Středomoří a díky tomu zaznamenáváme v posledních letech nárůst podílu lowcostových leteckých společností,“ dodal Vyskoč.

Návrat na linku do Dublinu je důsledkem oznámení společnosti o růstu na letišti v Dublinu poté, co se irská vláda rozhodla od dubna 2014 odstranit letištní poplatek tří eur. Linka na letiště Londýn - Stansted se zavádí v rámci desetileté dohody, kterou společnost uzavřela s letištěm ve Spojeném království. Ryanair má během deseti let zaznamenat 50procentní růst a zvýšit objem provozu z 13,5 milionu na 20 milionů pasažérů ročně.

Ryanair na obnovené linky nabídne do 28. listopadu jednosměrné letenky od 819 korun. Cena bude platit pro odlety od dubna do května 2014. Dopravce operuje více než 1 600 letů denně a spojuje 182 destinací ve 30 zemích. Operuje s flotilou více než 300 letadel typu Boeing 737-800. Ryanair nedávno oznámil objednávku dalších 175 nových letadel Boeing, která budou dodána v rozmezí let 2014 až 2018.

Video Ryanair se vrací na pražské letiště
video

Ryanair se vrací na pražské letiště