Policie vtrhla do poboček německé Commerzbank

Bochum - Němečtí vyšetřovatelé během dneška zasahovali na 40 pobočkách Commerzbank po celé zemi. Mají podezření na daňové podvody klientů za stovky milionů eur. Commerzbank je druhým největším finančním domem v Německu.

Podle bochumského státního zastupitelství není podezřelá samotná banka, ale pracovníci zahraniční pojišťovny, která s ní spolupracuje. Server hospodářského listu Handelsblatt pak uvádí, že se celoněmecké razie účastnilo na 270 vyšetřovatelů. Ti zasahovali nejen ve filiálkách banky, ale i v její centrále ve Frankfurtu nad Mohanem. „Vyšetřování nesměřuje proti bance, ale proti jednotlivým spolupracovníkům jiného poskytovatele finančních služeb,“ potvrdil mluvčí Commerzbank.

Úřady předpokládají, že najdou důkazy o daňových podvodech za několik stovek milionů eur. Konkrétně se má jednat o podvody se životními pojistkami v ústavu, který patří nejmenovanému italskému pojišťovacímu koncernu. Vyšetřování spustilo zářijové odhalení nesrovnalostí u jednoho daňového přiznání v nejlidnatější německé spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Video Telefonát Martina Jonáše
video

Telefonát Martina Jonáše

Pracovníci pojišťovny jsou podezřelí, že s ukrýváním peněz před finančními úřady napomáhali už od roku 2006, upozornil server deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Po stopách Deutsche Bank

Před rokem, 12. prosince 2012, se přitom pozornost vyšetřovatelů soustředila na největší finanční ústav v zemi: Deutsche Bank. Němečtí vyšetřovatelé tehdy vtrhli do centrály Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem a také dalších prostor největší německé banky. Za razií stálo podezření ze stamilionových daňových podvodů při obchodech s emisními povolenkami. Letos v dubnu pak Německá centrální banka spustila vyšetřování Deutsche Bank kvůli tvrzením, že během finanční krize zatajil finanční ústav ztráty ve výši až 12 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 242 miliard korun). 

Policejní razie v Deutsche Bank

Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alex Domanski