Amazon chce otevřít distribuční centra v Česku už za rok v září

Praha - Americký internetový obchod Amazon plánuje otevřít dvě distribuční centra v České republice nejpozději v září roku 2014. Chce totiž stihnout předvánoční trh. Jedno z center má být v Brně a druhé v Dobrovízi u Prahy. Jenže proti výstavbě se ozývají kritické hlasy, v Dobrovízi se dokonce zítra koná referendum.

Obří distribuční centra, každé o rozloze 95 000 metrů čtverečních, chce Amazon otevřít v Brně v lokalitě Černovické terasy a také v Dobrovízi ještě před příštími Vánocemi. Oznámil to ředitel pro evropské operace Tim Collins. Amazon chce do výstavby obou center investovat stovky milionů eur. Každé centrum zaměstná kolem 2 000 lidí a v předvánoční špičce další 3 000 v každé lokaci. 

Vedení firmy si věří, prý je otevření center do září 2014 reálný cíl. „V podobném čase vznikala i další naše podobná centra. Potřebujeme ale součinnost úřadů i samosprávy. Všichni zatím byli velmi vstřícní, ale je důležité, aby podpora také pokračovala,“ říká firemní regionální ředitel pro nemovitosti Raimund Pätzmann. 

Video Plány Amazonu tématem Ekonomiky ČT24
video

Plány Amazonu tématem Ekonomiky ČT24

Amazon:

„Za rozhodnutím umístit nová centra do Prahy a Brna stojí vedle dostupnosti kvalitních pracovníků také poloha České republiky v srdci Evropy a snadné propojení s dalšími klíčovými trhy.“


Dobrovíz chce nejdřív obchvat

Jenže podporu nemá Amazon až tak úplně jistou. V Dobrovízi se totiž proti výstavbě distribučního centra ozývají kritické hlasy. Lidé se bojí, že centrum bude fungovat ještě před tím, než bude zprovozněn obchvat kolem obce. Obávají se, že by pak přes Dobrovíz jezdilo moc aut. V obci proto budou o stavbě zítra hlasovat v referendu. 

Obec chce podmínit územní rozhodnutí výstavbou obchvatu. Jenže podle Collinse při schvalování místa projektu nebyl obchvat součástí dohody se starostou. „Snažíme se všechny problémy řešit, rozptýlit veškeré obavy místní komunity. Pokud těch překážek bude hodně a potenciální zpoždění bude příliš velké, budeme to muset ve světle těchto skutečností vyhodnotit,“ dodal.

V Brně zase proti centru bojuje Občanské sdružení Čisté Tuřany. To žádá zpracování studie vlivu na životní prostředí EIA. Totéž požaduje i radnice městské části Slatina. A radnici zajímá i to, jak bude vyřešené napojení na dálnici D1.

Amazon

Amazon… je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Založil ho v roce 1994 Jeff Bezos. Amazon už má v tuzemsku poblíž Letiště Václava Havla centrum pro vrácené zboží.

Další dvě distribuční centra v České republice se stanou součástí sítě 25 podobných provozů rozmístěných v sedmi evropských zemích. Amazon bude v tuzemsku hledat pracovníky pro příjem, kompletaci a balení zboží, volná jsou stále také místa manažerů a vedoucích týmů. 

Výstavbu velkých logistických center plánuje Amazon také v Polsku – počátkem října oznámil, že v příštích dvou letech vybuduje u našich severních sousedů tři areály. V každém z nich zaměstná zhruba 2 000 lidí nastálo a další 3 000 přijme na sezonu.