WTO přijala vůbec první globální obchodní dohodu

Nusa Dua (Indonésie) - Členové Světové obchodní organizace (WTO) sjednali první globální obchodní dohodu od vzniku této organizace v roce 1995. Ta by měla výrazně omezit byrokratické překážky mezinárodního obchodu a zlepšit vývozní podmínky pro nejchudší země světa. Ministři 159 členských zemí se na dokumentu shodli na zasedání v indonéském ostrově Bali.

Dohoda má mimo jiné také obnovit otřesenou důvěru ve schopnost WTO sjednávat smlouvy o globální liberalizaci obchodu.„Poprvé v naší historii WTO skutečně splnila, co slíbila,“ přivítal dohodu šéf WTO Roberto Azevedo. „Tentokrát se všichni členové sešli pohromadě a dali Světové obchodní organizaci zpět její světový význam,“ dodal.

Dohoda už se rýsovala v pátek, kdy se svých výhrad vzdala Indie, která dlouho nebyla ochotná přijmout návrhy Spojených států a dalších zemí na postupné rušení subvencování potravin pro chudé. Poté ji ale zablokovala Kuba, která se dožadovala zrušení amerického embarga. Nakonec ale Havana dospěla s USA ke kompromisu.

Nynější dohoda je mnohem omezenější než dalekosáhlé návrhy katarského kola, které zkrachovaly v minulém desetiletí, což otřáslo pozicí WTO. Přináší zejména zjednodušení a standardizaci celních procedur, které by měly výrazně urychlit obchod. Smlouva také předpokládá mírnou reformu obchodu v zemědělském sektoru a bezcelní přístup nejchudších zemí na trhy ostatních.

WTO odhaduje, že navrhované zmírnění celních bariér by zvýšilo hodnotu globálního obchodu o jeden bilion dolarů na zhruba 23 bilionů dolarů (více než 461 bilionů Kč) ročně. Podle analytiků by dohoda vytvořila během let až 20 milionů pracovních míst, zejména v rozvojových zemích.