Zákaz prodeje elektronických cigaret? Brusel ho připustil

Brusel - Regulace trhu s cigaretami bude přísnější. Podle nových pravidel, která vstoupí v platnost v roce 2016, budou muset cigarety a cigaretový tabák nést na obalech protikuřácké varování pokrývající nejméně 65 procent přední a zadní strany. To je však jen začátek. Brusel by si mohl posvítit i na elektronické cigarety a jejich distribuci zakázat v případě, že jejich prodej zakážou ze zdravotních důvodů nejméně tři členské země EU.

Zdroj: ČTK/DPA Autor: Karl-Josef Hildenbrand

Tabákovou směrnici se podařilo vydat po vyřešení sporu mezi europoslanci a vládami členských států o míře regulace elektronických cigaret. Objem jejich prodeje by během příštích deseti let podle expertů měl překročit prodej cigaret klasických. Nová směrnice totiž neobsahuje požadavek vlád některých evropských zemí, aby se takzvané e-cigarety považovaly za léčivo a prodávaly se jen v přísněji regulovaných lékárnách. Elektronické kuřivo tak bude podle agentury Reuters i nadále k dispozici v běžných obchodech.

Možný zákaz elektronických cigaret?

Evropská komise bude mít v budoucnu právo zakázat prodej populárních dobíjecích (nikoli jednorázových) e-cigaret v celé unii v okamžiku, kdy jejich prodej zakážou ze zdravotních důvodů nejméně tři členské země EU.


Nová pravidla:

  • Od 2016 budou muset cigarety a cigaretový tabák nést na obalech protikuřácké varování pokrývající nejméně 65 procent přední a zadní strany. Zakázán bude tabák s příchutěmi, například ovocnou nebo vanilkovou.
  • Od 2020 se nebudou moci prodávat mentolové cigarety.

Dohoda o nových protikuřáckých pravidlech ještě podléhá schválení unijních ministrů a pléna Evropského parlamentu.

Na následky kouření zemře podle Evropské komise ročně asi 700 000 lidí v EU. Podle údajů Bruselu a dalších mezinárodních organizací se v Evropě kouří nejvíc na světě: cigaretu si zde zapaluje skoro třetina obyvatel.

Video Zákaz elektronických cigaret?
video

Zákaz elektronických cigaret?

Zákaz elektronických cigaret?

Elektronické cigarety: rozhovor s Evou Králíkovou