Fed začíná s omezením podpory ekonomiky USA

Washington - Kvantitativní uvolňování, podpora americké ekonomiky skrz nákup dluhopisů, se bude omezovat. Americká centrální banka (Fed) sníží nákupy dluhopisů o deset miliard dolarů na 75 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) měsíčně. Zároveň by však nemělo dojít k prudké změně základní úrokové sazby, ta by měla zůstat na nízké úrovni déle, než banka původně slibovala.

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Günter Fischer

Banka rozhodnutí omezit nákupy dluhopisů zdůvodnila zlepšujícími se podmínkami na trhu práce. Rozhodnutí je překvapivé pro mnoho investorů, kteří s tímto krokem počítali až příští rok. Potvrzuje nicméně zlepšující se vyhlídky trhu práce i celé americké ekonomiky.

Guvernér centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že Fed bude pravděpodobně pokračovat v postupném omezování nákupů dluhopisů, pokud se bude situace na trhu práce dál zlepšovat. Omezování nákupů by mohlo vést k růstu dlouhodobých tržních úrokových sazeb pro podniky i spotřebitele.

„Rozhodnutí je dobré v tom ohledu, že už se něco začalo dít. Trhy byly od června letošního roku trochu nervózní kvůli tomu, že nevěděly, kdy Fed začne s utahováním uvolněné monetární politiky,“ říká Petr Zajíc, portfoliomanažer Pioneer Investments.


V letošním třetím čtvrtletí americká ekonomika rostla tempem 3,6 procenta ročně, což je nejrychleji od prvního kvartálu loňského roku. Fed předpokládá, že v celém letošním roce se tempo hospodářského růstu bude pohybovat kolem dvou procent. V příštím roce počítá se zrychlením na 2,8 až 3,2 procenta.

Reakce na rozhodnutí Fedu:

  • Americké akcie reagovaly na rozhodnutí Fedu výrazným růstem, Dow Jonesův index přidával více než procento.
  • Americký dolar se vyšplhal na týdenní maximum vůči euru.
  • Zlato nejprve začalo kolísat, pak se ale i jeho cena vydala vzhůru a dostala se nad hranici 1 235 dolarů za troyskou unci.
  • Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o čtvrt dolaru na 97,50 USD za barel.

„Důvodem růstu akciového trhu je to, že jde o “špatnou zprávu„, na kterou investoři už dlouho čekali a která je konečně pryč z cesty. Potvrzuje to, že ekonomika se uzdravuje,“ poznamenal analytik Erik Davidson ze společnost Wells Fargo.

Video Komentář Petra Zajíce z Pioneer Investments
video

Komentář Petra Zajíce z Pioneer Investments