Churchill nebo královna v plastu, Británie zavede nové bankovky

Londýn - Velká Británie zavede plastové bankovky. V oběhu podle předpokladů vydrží až dvojnásobnou dobu proti současným papírovým a jsou také odolné proti vyprání v pračce. Británie se tak stane největší světovou ekonomikou, která novou technologii využije.

Británie bude mít od roku 2016 peníze z umělé hmoty. Současné klasické bankovky se ve skutečnosti skládají především z bavlny. Přitahují proto mnohem více mikrobů a rychleji se zničí. 

Mark Carney, guvernér Britské centrální banky, vypočítává výhody plastové novinky

„Jsou hygieničtější, méně náchylné k poškození a odolnější. Vydrží asi 2,5krát déle. To znamená, že jsou levnější pro daňové poplatníky a taky šetrnější k životnímu prostředí.“


Jako první vstoupí do oběhu pětilibrová bankovka, která ponese tvář bývalého premiéra Winstona Churchilla. O rok později, tedy v roce 2017, přibude desetilibrová s tváří spisovatelky Jane Austenové. 

Video Nové britské bankovky
video

Nové britské bankovky

Plastové bankovky se (zatím) tolik nepadělají

Testování potvrdilo, že skoro devadesáti procentům lidí by měl nový materiál vyhovovat. Současně vyhovuje i kriminalistům. „Sledujeme mezinárodní trendy v metodách padělatelů i materiálech, jaké používají. V zemích, kde používají polymerové bankovky, jsme zjistili méně pokusů o padělání i méně falešných bankovek v oběhu,“ vysvětluje John Sheridan z Národní agentury pro zločinnost. 

Bankovky z polymerů už zavedlo 25 zemí světa. Z nejvýznamnějších třeba Austrálie, kde jsou v oběhu od osmdesátých let, nebo Nový Zéland, Mexiko a Kanada. Plastové britské libry budou mít i nadále obvyklý historický design a samozřejmě nebude chybět portrét královny.