ÚOHS zjišťuje, zda byl prodej Rádia Implus Babišovu Agrofertu v pořádku

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal posuzovat prodej společnosti Londa, která provozuje nejposlouchanější rozhlasovou stanici v ČR - Rádio Impuls - Agrofertu miliardáře a politika Andreje Babiše. ÚOHS zahájil ve čtvrtek správní řízení a bude se zabývat oblastí rozhlasového vysílání a poskytováním inzertního prostoru v médiích.

Rozhodnout o povolení spojení by měl do měsíce od zahájení řízení. Lhůtu ale ve složitých případech může rozšířit na pětiměsíční.

  • „Koupě společnosti Londa představuje rozšíření naší mediální působnosti do oblasti rozhlasového vysílání, což, jak věříme, dále posílí atraktivitu naší mediální divize pro obchodní partnery a podpoří její další rozvoj,“ uvedl v listopadu člen představenstva Agrofertu Libor Němeček.

Rádio Impuls bylo podle něj vzhledem ke svému zaměření, tržnímu postavení a profesionalitě týmu nejlepším možným akvizičním cílem. Kromě Impulsu provozuje Londa také pražskou rozhlasovou stanici RockZone 105,9.

Společnost Londa byla založena v roce 1993 a v současnosti je jedním z nejvýznamnějších hráčů na českém rozhlasovém trhu. Provozuje dlouhodobě nejposlouchanější stanici Rádio Impuls s aktuálním podílem na rozhlasovém trhu 12,5 procenta. Pražská stanice RockZone 105,9 je zaměřena na rockovou hudbu a její týdenní poslechovost dosahuje přibližně 60 000 posluchačů.


Babiš uvedl, že nákupy médií provádějí jím vlastněné společnosti jako finanční investice a nesouvisejí tedy s podnikatelskými aktivitami skupiny Agrofert ani s úkoly, které čekají jeho a politické hnutí ANO.

Skupina Agrofert letos převzala deníky MF Dnes a Lidové Noviny. Babiš uvedl, že chce vybudovat v horizontu pěti let silnou českou mediální skupinu. Babiš do médií vstoupil loni založením bezplatného týdeníku 5plus2. Letos koupil vydavatelství Mafra, pod které spadají i Mladá fronta DNES a Lidové noviny a internetové portály iDNES.cz a Lidovky.cz. Do vydavatelské skupiny patřily také rozhlasové stanice Expres radio a Classic FM, které ale byly následně převedeny na původního vlastníka Mafry Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft.