Balíky až do domu? Kanaďané na to mohou zapomenout

Ottawa - Kanadská pošta zruší do pěti let doručování dopisů a balíků do domu. Tato služba je totiž podle ní velmi ztrátová. Místo toho vybuduje v jednotlivých městských čtvrtích společné schránky, kde si budou lidé svou poštu vyzvedávat. Jen ve třetím čtvrtletí hospodařila kanadská pošta se ztrátou 129 milionů dolarů.

Pošťáci v Kanadě fungují pět dní v týdnu, za den roznesou dopisy víc než milionu lidí. Místní jsou na pošťáky zvyklí více než dvě staletí, jenže teď o ně přijdou. Pro dopisy si tak budou muset chodit do tzv. společných schránek. To ale zkomplikuje podle kritiků hlavně život seniorům a tělesně postiženým lidem. A kritici upozorňují i další možnou komplikaci: pošta bude mít prý co dělat, aby rozmístila v přeplněných městských částech dostatek společných schránek pro asi pět milionů domácností.

Doručování balíků až do domu je pro kanadskou poštu prodělečné a navíc poštovní služby v zemi využívá už jen třetina Kanaďanů. Do pěti let tak služba skončí a o práci přijde několik tisíc lidí. S nástupem internetu a digitalizace si stěžuje na ztrátovost klasických doručovacích služeb i většina pošt v Evropě.