Záznam z rady ČNB: Oslabení koruny je adekvátní

Praha - Uvolnění měnových podmínek, které bankovní rada České národní banky provedla v listopadu skrze oslabení koruny, je adekvátní současné situaci. Vyplývá to ze záznamu jednání rady ze 17. prosince, který centrální banka zveřejnila.

Nová data v souhrnu potvrzují podle záznamu předchozí vyjádření, že ČNB bude držet kurz poblíž hladiny 27 Kč za euro přinejmenším do počátku roku 2015. Listopadové oslabení kurzu koruny podle banky výrazně snižuje riziko vzniku dlouhodobé deflace. Bude urychlovat návrat inflace k cíli ČNB a urychlí oživení domácí ekonomiky.

V diskuzi bankovní rady navazující na prezentaci situační zprávy převažoval názor, že uvolnění měnových podmínek pomocí kurzu bylo v situaci nulových sazeb potřebnou reakcí na domácí ekonomický vývoj. Zaznělo však také, že intervence bylo možno odložit a že jejich zahájení zatížilo ekonomický vývoj dodatečnou nejistotou a může mít nepříznivý dopad na spotřebitelskou poptávku i obnovu investic.

Záznamy jednání bankovní rady ČNB najdete zde.

Dále bylo řečeno, že k uvolnění měnových podmínek mělo dojít dříve, protože měnová politika „má být vpředhledící“. V tomto kontextu bylo uvedeno, že opožděné uvolnění měnové politiky mohlo mít své náklady v podobě hlouběji ukotvených deflačních očekávání, která přispívají k ekonomickému poklesu ekonomiky. Intervence sice nemohou deflaci plně zamezit, ale velmi výrazně snižují riziko dlouhodobé deflace.

Rada se v diskuzi shodovala, že domácí ekonomika nepůsobí proinflačně. Ekonomika se pohybuje pod svým potenciálem, neopouští dno hospodářského cyklu a domácí poptávka je stlačená. Ani na trhu práce nejsou patrné žádné proinflační tlaky. Bylo také řečeno, že z dostupných informací lze usuzovat jen na krátké období deflace, ve kterém významnou roli sehraje pokles cen energií, jež je pro ekonomiku pozitivní.

Bankovní rada 17. prosince nechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla pokračovat v devizových intervencích s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Úrokové sazby drží ČNB na nejnižší úrovni již déle než rok, základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Po intervenci koruna oslabila vůči euru až na 27,62 Kč/EUR, nejníže od března 2009.