Nejčoudivější (a nejlevnější) kotle musí do Nového roku z obchodů

Praha – Nejlevnější kotle na tuhá paliva, které jsou však také nejméně šetrné k životnímu prostředí, brzy vymizí z obchodů. Od příštího roku už je nebude možné vyrábět. Vzhledem k podstatně vyšší ceně nových kotlů je o končící modely v posledních dnech velký zájem. Ministerstvo životního prostředí ale ubezpečuje, že alespoň v některých krajích se nákup nového ekologického kotle ve srovnání se starým příliš neprodraží. Bude totiž pokračovat program tzv. kotlíkových dotací. Kde a kolik lidé na nákup nových kotlů dostanou, záleží především na krajských úřadech.

Kotle, které spadají do první nebo druhé emisní třídy – a jsou zároveň nejlevnější – používá přes půl milionu českých domácností. Až jim doslouží, již je nenahradí podobně levná zařízení. Ta totiž s počátkem příštího roku z trhu zmizí. „Od 1. 1. 2014 bude zakázáno uvádět na trh kotle, které jsou nejméně efektivní, tedy jsou nejméně šetrné k životnímu prostředí,“ uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Ačkoli provoz nových kotlů je levnější, rozdíl v pořižovacích cenách je propastný. Zatímco kotel nižší třídy stojí kolem 20 tisíc korun, například za 20kilowattový úspornější kotel, který vytopí rodinný dům, zaplatí kupci více než dvojnásobek. Stát ale slibuje, že i když už nebude na výběr, bude nákup ekologických topenišť nadále podporovat tzv. kotlíkovými dotacemi. I nadále však bude platit, že podpora nebude celoplošná. Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na příští rok 120 milionů korun, které bude rozdávat pouze v krajích, které se k dotacím připojí a budou ochotné na kotle rovněž přispět. Kotlíkové dotace totiž pokrývají zhruba polovinu ceny nového kotle, příspěvek se ale zpola skládá ze státních peněz a napůl z krajských.

Loni se kotlíkové dotace rozdávaly ve třech krajích – Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském. Zájem byl velký, ve středních Čechách se po 80 milionech korun zaprášilo za čtyři dny.

Ačkoli už se nejméně ekologické kotle nebudou prodávat, v domácnostech mohou zůstat. Nebude tomu tak ale navždy. I z domů je chce stát dostat, a to do roku 2022. Kdo do té doby topeniště nevymění, dostane pokutu.

Video Alexandra Přečková a Tereza Schejbalová o domácích kotlech
video

Alexandra Přečková a Tereza Schejbalová o domácích kotlech