Dosáhneme na nové peníze z EU? Česko musí splnit 270 podmínek

Praha/Brusel – Aby mohlo Česko čerpat peníze z nového unijního rozpočtu, musí splnit na 270 podmínek, které mu Evropská unie stanovila. Jinak místním projektům osmadvacítka nepřispěje ani euro, upozornily Lidové noviny. Brusel přitom tuzemsku vyčlenil na následující sedmileté období v přepočtu přes půl bilionu korun.

Chybějící služební zákon nebo posuzování dopadů na životní prostředí jsou podle Evropské unie dva z bodů, které by mohly tok bruselských peněz do Česka zmrazit. „Určili jsme šest nejrizikovějších oblastí. Evropská komise naše obavy potvrdila naposledy na jednání loni v prosinci,“ řekl Lidovým novinám náměstek ministerstva pro místní rozvoj Daniel Braun.

Praha bude mít na vypořádání s požadavky Evropské komise tři roky. Unie ale bude chtít po státu postupné odstraňování stovek problémů, tedy plnění takzvaných předběžných podmínek. Bez toho by nemusela být dojednána dohoda o partnerství, která definuje, jak přesně můžou být stamiliardy evropských peněz využity. 

„Bude na dalším jednání, co konkrétně plnění předběžných podmínek znamená, které kroky bude Evropská komise považovat za dostatečné a které ne. Například v otázce zákona o státních úřednících může požadovat, aby bylo do května připravené paragrafové znění zákona, jež bude muset ještě schválit kabinet,“ upozornil Braun.

EU: Zjednodušte zakládání firem, zrychlete práci na úřadech

Unie rovněž po Česku požaduje vyšší energetickou účinnost, zjednodušení zakládání firem a kritizuje čekání na výroky antimonopolního úřadu. Šestici podmínek, ze kterých EU nesleví, uzavírá vodohospodářská oblast. Evropská komise chce, aby v tuzemsku vznikla nezávislá regulační instituce, která by kontrolovala místní byznys s vodou. 

Video Dosáhneme na nové peníze z EU?
video

Dosáhneme na nové peníze z EU?

EU je přísnější, kvůli předchozím problémům

Podle analytiků je unie k Česku tentokrát přísnější, a to hlavně kvůli předchozím problémům s čerpáním dotací. „Nejrůznější administrativní selhání, zatčení tří ředitelů ROP Severozápad a další případy jdoucí až k soudům pro Česko nepředstavují dobrou reputaci,“ připomněl Petr Zahradník, zakladatel EU Office České spořitelny.

Už dnes je ale jasné, že i kdyby všechno běželo hladce, dřív než na konci letošního roku žádné peníze do Česka z nového sedmiletého programového období nepřitečou.