ČEZ v Bulharsku opět v problémech - zákazníci si stěžují, přišla proto kontrola

Sofie - Kvůli stížnostem zákazníků kontroluje energetický regulační úřad v Bulharsku místní pobočky společností ČEZ a Energo-Pro a rakouské firmy EVN. Řada klientů prý v poslední době opět upozorňuje na příliš vysoké účty za energii. Kontrola má za úkol zjistit jakékoliv nesrovnalosti. Potrvá čtyři měsíce, může být ale i delší.

Mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová tvrdí, že se jedná o standardní kontrolu dodržování licenčních povinností všech distribučních společností, kterou regulátor ohlásil již v polovině prosince. „ČEZ je přesvědčen, že všechny své povinnosti plní, ostatně nedávno to potvrdil i regulační úřad tím, že nenašel pochybení, které by mohlo vést k odebrání licence,“ uvedla Půlpánová. 

Už před rokem se firmy ČEZ, Energo-Pro a EVN kvůli vysokým fakturám staly terčem masových protestů Bulharů. Ceny za proud se tehdy zvýšily kvůli delšímu zúčtovacímu období. Účty navíc narostly i kvůli tomu, že byla chladnější zima. ČEZu dokonce v Bulharsku hrozilo odebrání licence. Regulační úřad ale nakonec k tomuto kroku nepřistoupil.

A ČEZ má problémy i kvůli tendru na dostavbu Temelína. Francouzská společnost Areva si totiž u Evropské komise stěžovala na to, že byla z tendru vyloučena. Brusel teď soutěž prověřuje. Česká strana už v prosinci předala část podkladů, které Evropská komise žádala.    „V termínu jsme Evropské komisi předali podklady, které vláda ve své kompetenci předat může,“ potvrdil bez dalších podrobností také český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Dokumenty teď zkoumá úřad eurokomisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera. 

Česko přitom ale podle vyjádření dalšího o věci dobře informovaného diplomata trvá na tom, že na určité požadované dokumenty nemá Evropská komise právo. Praha přitom argumentuje judikaturou Soudního dvora EU, podle níž nemůže mít komise nárok na přístup k důvěrným informacím v obchodním styku. 

Tendr na dostavbu Temelína

Po vyřazení Arevy zůstávají v tendru na dostavbu Temelína česko-ruské Konsorcium MIR.1200 a americko-japonská společnost Westinghouse. Podle původního harmonogramu měl ČEZ vítěze zakázky za několik set miliard korun vybrat letos na podzim. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš ale už v létě řekl, že ČEZ o dostavbě Temelína rozhodne koncem roku 2014 nebo až v roce 2015. 

Cena za dostavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína se odhaduje na 200 až 300 miliard korun. Nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2 000 megawattů. Stavba by měla být dokončena v roce 2025.