Rekordní pokuta pro ministerstvo zemědělství - za chyby v IT zakázkách

Praha – Finanční úřad vyměřil ministerstvu zemědělství pokutu půl miliardy korun, a to za chyby ve výběrových řízeních na nákup informačních technologií v letech 2005 až 2011. Podle finančního úřadu resort některé účastníky soutěží diskriminoval. Na chyby už dřív upozornil taky Nejvyšší kontrolní úřad.

Podle finančního úřadu mělo ministerstvo porušit zákon o veřejných zakázkách. Dodavatele jedné ze zakázek údajně vybralo bez řádné soutěže. U dalšího tendru mělo zase nastavit kvalifikační požadavky tak, že předem vyšachovalo některé kandidáty.

Chyby v postupu resortu zemědělství našel i Nejvyšší kontrolní úřad. „Ministerstvo udělalo nákup za půl miliardy korun, aniž by přesně vědělo, co, za kolik a proč chce získat. A k tomu nakupovalo od jednoho předem vybraného dodavatele bez otevřené soutěže. Přitom mělo k dispozici hned dva posudky advokátních kanceláří, podle kterých zadání zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění nebylo oprávněné,“ zdůraznil vedoucí kontroly NKÚ Jan Vedral.

Za to si vysloužilo jednu z nejvyšších pokut, jaké kdy nějaká státní instituce dostala. Vyšší sankci v minulosti čelil snad jen Krajský soud v Brně. Ten měl za porušení rozpočtové kázně při stavbě brněnského justičního paláce zaplatit podle rozhodnutí finančního úřadu 2 miliardy korun. Generální finanční ředitelství ale nakonec v září 2012 částku snížilo na necelé půl miliardy korun.

O zrušení nebo alespoň snížení pokuty chce bojovat i ministerstvo zemědělství. „Podali jsme odvolání. Z našeho pohledu bylo všechno v pořádku, proběhlo standardní výběrové řízení na tyto služby,“ uvedla mluvčí resortu Dana Večeřová.

Video Reportáž Jiřího Hynka
video

Reportáž Jiřího Hynka

Dvě ze tří zakázek, za které finanční úřad uložil ministerstvu pokutu, už resort zrušil. Třetí kritizovaná zakázka uzavřená s firmami BDO IT a Implicit byla ale loni v listopadu naopak navýšena zhruba o 30 milionů korun. „Dodatek bylo třeba udělat kvůli tomu, že nebylo připraveno výběrové řízení na nového poskytovatele služeb,“ vysvětlila Večeřová.

Kromě pokuty by v případě sporných IT zakázek, které spadají do funkčního období hned sedmi ministrů z řad pravice i levice, mohla padnout i obvinění z trestného činu. Na základě podnětu NKÚ totiž celý případ šetří i protikorupční policie. Ta plánuje šetření případu uzavřít zhruba v horizontu jednoho měsíce.