Největší světový veletrh spotřební elektroniky zaostřil na zdraví

Las Vegas - Televize, tablety nebo chytré telefony mají svůj vrchol pro tuto chvíli za sebou. Teď je v kurzu zlepšování kvality života. A největší světový veletrh spotřební elektroniky s názvem Consumer Electronics Show (CES) to jen dokazuje. Je libo třeba elektronický kartáček, který pohlídá, zda si zuby čistíte správně?

Na první pohled vypadá jako obyčejný elektrický kartáček na zuby, je ale chytřejší než nejmodernější smartphone. „Čistíte si zuby a on sám monitoruje, jak dlouho to děláte, na jakých místech jste si zuby čistili a jestli to děláte správně. Data se pak odesílají do chytrého telefonu, kde je snadno zhodnotíte,“ popsala Renee Blodgettová, ředitelka marketingu společnosti Kolibree, která kartáček vyrobila.

Aby firma přiměla spotřebitele k tomu, aby si napříště zuby čistili lépe, zapracoval výrobce do své novinky i herní prvky. Navíc doufá, že se softwaru chopí i vývojáři třetích stran a vytvoří nové aplikace, které budou uživatele kartáčku inspirovat k tomu, aby si čistili zuby déle a efektivněji.

Chytrý zubní kartáček chce začít společnost Kolibree prodávat ve třetím čtvrtletí 2014. Stát by měl od 99 do 200 dolarů podle toho, po jakém modelu spotřebitel sáhne.

Podobných výrobků zaměřených na zdraví je ale letošní CES plný. Třeba malý Fitbug Orb, který připomíná náramkové hodinky, sleduje počet nachozených kroků, spálených kalorií nebo naspaných hodin. Další novinkou z oblasti kontroly zdraví je také software RevUp, který umožňuje uživatelům, aby monitorovali své zdraví, výživu a kondici prostřednictvím chytrých telefonů.

Podle ředitele konzultantské společnosti Accenture Johna Currana jsme svědky zdravotnické revoluce a letošní CES je toho jen důkazem. Ze tří tisíc vystavovatelů jich na zdraví cílí zhruba 300 a na veletrhu je jim dokonce věnována samostatná sekce. Výstavní plocha věnovaná digitálním zdravotnickým technologiím oproti loňsku narostla o 40 %.

Video Startuje veletrh vymožeností CES 2014
video

Startuje veletrh vymožeností CES 2014

„Pozorujeme rozšiřování nabídky produktů z této oblasti a rostoucí zájem spotřebitelů o ně,“ podotkl Curran. A rostou i tržby firem v branži digitálních zdravotnických a fitness technologií. Zatímco v roce 2013 dosáhly jejich příjmy dvou miliard dolarů, v roce 2018 by to mělo být už 8 miliard dolarů.

Letošní ročník veletrhu CES otevřel včera své brány novinářům. Ode dneška až do pátku může nejnovější technické vymoženosti zhlédnout veřejnost. Organizátoři čekají, že ho navšítíví kolem 150 tisíc lidí.

Chytré hodinky umí změřit počet spálených kalorií
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Britta Pedersen