Fed poprvé povede žena, Senát schválil Yellenovou

Washington  Americkou Centrální banku (Fed) poprvé povede žena. Jmenování sedmašedesátileté Janet Yellenové v noci na dnešek schválil Senát i přes odmítavý postoj republikánských senátorů. Těm vadí její údajně příliš opatrná politika zaměřená hlavně na boj s nezaměstnaností. 

Pro Yellenovou se v pondělním hlasování vyslovila většina senátorů i přesto, že republikánští zákonodárci, kteří v Senátu dominují, většinou s nominací této ženy nesouhlasili. Podle nich je zastánkyní dosavadní údajně příliš opatrné politiky Fedu. Senát definitivně potvrdil nominaci Yellenové poměrem hlasů 56 ku 26.

Na post šéfa Fedu loni navrhl současnou viceguvernérku banky americký prezident Barack Obama. Yellenová ve vedení Fedu nahradí současného guvernéra Bena Bernankeho, jehož druhý čtyřletý mandát končí.

Janet Yellenová je známá svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti. Ve Fedu má podobně jako Bernanke pověst takzvané „holubice“, jak se označují centrální bankéři, kteří v době zpomalující ekonomiky kladou důraz na boj s nezaměstnaností i za cenu přechodného zrychlení inflace. Oproti tomu „jestřábi“ spíše zdůrazňují boj s inflací.

Video Senátoři zvolili holubici
video

Senátoři zvolili holubici