Horké dny bez elektřiny - Argentinci ale říkají dost

Buenos Aires - Argentina dál bojuje s vlnou veder. Denní teploty, které v minulých dnech stoupaly až k 45 stupňům Celsia, si už vyžádaly sedm obětí a desetitisícům lidí značně komplikují život. Elektrické sítě v horku nezvládají nápor a kolabují. Na některých místech jsou lidé bez proudu i více než dva týdny. Lidé se bouří, vláda slibuje kompenzace. Ty by měly vyplatit distribuční společnosti.

Video Vedra v Argentině ochromila dodávky proudu
video

Vedra v Argentině ochromila dodávky proudu

Situace v okolí Buenos Aires je kritická - tisíce lidí jsou bez proudu, někde dokonce už několik týdnů, hledají se proto viníci. Ministr plánování Julio de Vido za strůjce problémů označil dvě distribuční společnosti – Edenor a Edesur. Situaci prý podcenily, a měly by tak lidem vyplatit kompenzace. „Nejsme hloupí - když se to opakuje rok co rok, není to náhoda, ale jasný důkaz nedbalého přístupu distribučních společností,“ prohlásil ministr. 

Energetika třetí největší ekonomiky Latinské Ameriky zažívá v posledních letech bouřlivý vývoj. Poptávka po energii rychle stoupá, sítě i elektrárny jsou přitom zastaralé a nové soukromé společnosti, které trh ovládly, je nestíhají modernizovat. Výpadky proudu jsou proto hlavně v letních měsících na denním pořádku. 

Kompenzace lidem nestačí, vláda zvažuje, jak dál

Společnosti Edesur SA a Edenor SA dodávají elektřinu skoro 13 milionům lidí v hustě obydleném Buenos Aires a jeho okolí. Obě společnosti vznikly před několika desítkami let po rozprodání státní energetické společnosti. Vláda, kterou veřejnost kritizuje za to, že se energetický sektor vymknul její kontrole, teď zvažuje, jak proti společnostem zakročit. Přemýšlí dokonce i o vypovězení smluv. 

Podle vlády mají minimálně obě firmy vyplatit lidem odškodné ve třech kategoriích. V přepočtu 1 500 korun by měli dostat ti, kterým proud nešel 12 až 24 hodin. Komu elektřina vypadla na 1 až 2 dny, ten obdrží v přepočtu 2,5 tisíce. Zákazníci s delším výpadkem by dostali ještě o tři stovky víc. Pokud navíc podobný problém zažili i loni nebo předloni, částka bude zdvojnásobena. 

Lidem se to ale zdá málo. „Přijdou pozdě jako vždycky a ještě s takovou almužnou. Jsou tady lidé, kteří byli bez proudu 20 dní. Byli odříznutí od základního servisu a politici jim teď nabídnou takové směšné odškodné - to je přece výsměch,“ říká obyvatel Buenos Aires Gustavo. 

Obyvatelka Gladis Colangleo:

„Hlavně ať už nás zase zapojí - pak se bavme o kompenzacích. Ale proboha, kolik dní už jsme bez proudu. Život nám to obrací naruby. Nic nefunguje, nemůžeme normálně žít, nemůžeme pracovat. Tohle přece není normální.“