Nekončící bitva Airbus vs. Boeing – kdo je vítězem roku 2013?

Praha - Evropského výrobce letadel Airbus vynesla nahoru zakázka na 53 kusů modelu A 380. Firma tak loni pokořila prodejní i objednávkové rekordy. Americký Boeing naopak dodal nejvyšší počet letadel. Celkově se objednávky obou konkurentů zvedly v porovnání s rokem 2012 skoro o polovinu. Hlavní otázkou pro potenciální kupce těchto letadel je: Chci úsporné letadlo, nebo takové, které přepraví víc cestujících? Kupcem byly loni především asijské aerolinky.

Výsledná bilance obou konkurentů:

  • Boeing se loni stal světovou jedničkou v počtu dodaných dopravních letadel. Aerolinky si od něj odebraly rekordních 648 nových strojů.
  • Konkurenční Airbus dodal sice o 22 letounů méně, naopak ale zvítězil v počtu objednávek. Celkem jich bylo přes 1 600 za neuvěřitelných skoro 5 bilionů korun. Tovární linky tak pojedou na plné obrátky dalších devět let. „Potvrzuje to, že trh je v dobré kondici a že naše letadla splňují požadavky výrobců,“ říká ředitel společnosti Airbus Fabrice Bregier.

„Mezi těmito dvěma firmami je velmi malý rozdíl. Trošku Airbus jakoby zaostává ve vývoji těch letadel, která jsou palivově úsporná,“ vysvětluje analytik Cyrrus Tomáš Menčík. To je nicméně směr, kterým se výroba letadel bude v následujících letech pravděpodobně ubírat. Kvůli vysokým cenám pohonných hmot mají aerolinky o úspornější modely čím dál větší zájem.

Pozadu nezůstaly ani evropské aerolinky, třeba irský dopravce Ryanair objednal na jaře letouny Boeing 737 v přepočtu za víc než 300 miliard korun. Šlo tak o jednu z největších zakázek amerického výrobce v Evropě vůbec. „Nakupujeme 175 letadel. Zajistí to práci mnoha Američanům ve strojírenství. A je to dobrá zpráva pro Ryanair a naše akcionáře, plní se naše velké plány na rozvoj,“ podotkl již dříve k nákupu generální ředitel Ryanair Michael O'Leary.